در بحبوحه‎ای اوج‌گیری تنش‌های لفظی میان کابل و اسلام‌آباد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست در پاسخ به اظهارات مقام‌های پاکستانی مبنی بر دخالت شهروندان افغانستان در حملات تروریستی در این کشور، گفته است که جلوگیری و کنترل حملات در داخل خاک پاکستان کار حکومت سرپرست نیست. آقای مجاهد در خبرنامه‌ای گفته که حکومت سرپرست افغانستان […]

در بحبوحه‎ای اوج‌گیری تنش‌های لفظی میان کابل و اسلام‌آباد، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست در پاسخ به اظهارات مقام‌های پاکستانی مبنی بر دخالت شهروندان افغانستان در حملات تروریستی در این کشور، گفته است که جلوگیری و کنترل حملات در داخل خاک پاکستان کار حکومت سرپرست نیست.

آقای مجاهد در خبرنامه‌ای گفته که حکومت سرپرست افغانستان طرفدار هیچ حمله‌ای در پاکستان نیست و به کسی اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان را نمی‌دهد، اما این بدان معنا نیست که افغانستان مسوول ناکامی امنیتی هر کشوری در منطقه است: ″جلوگیری و کنترل حملات در داخل خاک پاکستان به‌عهده ما نیست، بلکه وظیفه ارگان‌های امنیتی و استخباراتی آن کشور است که بخش زیادی از بودجه کشور خود را برای همین مصرف می‌کنند. مقام‌های پاکستان به‌جای متهم کردن شهروندان افغانستان، باید اوضاع امنیتی کشورشان را با دقت مدیریت کنند و برای این منظور به دنبال راه حلی در داخل خانه خود باشند″.

آقای مجاهد گفته است که در جریان سال گذشته قمری ۱۸ تن از داعشی‌های پاکستان را در عملیات‌های مختلف در افغانستان کشته و ده‌ها تن دیگر را زنده بازداشت کرده‌اند. او تاکید کرده‌است که افغانستان به جای این که انگشت اتهام به‌سوی طرف پاکستانی دراز کند، تدابیر امنیتی خود را تقویت کرده و امروز نتیجه‌اش را می‌بیند. آقای مجاهد در ادامه نوشته است که داعش خون شهروندان دو کشور را می‌ریزاند و اتهام زدن راه حل نیست

همزمان با این، وزیر امور خارجه تاجیکستان در دیدارا با نماینده ویژه‌ی کانادا برای افغانستان پیرامون وضعیت کنونی کشور و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردند: ″در دیدار با نماینده ویژه‌ی کانادا برای افغانستان، در مورد وضعیت کنونی در افغانستان و همچنان در مورد تلاش‌های تاجیکستان برای تقویت مرزها و مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی صحبت کردیم″.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که پاکستانی‌ها با اتهام زدن بر کابل در پی توجیه شکست‌های خویش اند.

سزاوار یاددهانی است که در واپسین مورد، سید عاصم منیر رییس ستاد ارتش پاکستان از اشتراک شهروندان افغانستان در حملات تروریستی در خاک این کشور هشدار داده و گفته است که این کار برای صلح‌وثبات منطقه زیان بار و سرپیچی از توافق‌نامه دوحه است.