پس از وقوع یک حمله انتحاری در یک محفل در باجور پاکستان، مقام‌های این کشور از حکومت افغانستان انتقاد کردند که به‌عناصری که این حملات را در پاکستان انجام می‌دهد، پناه داده است. در تازه مورد، مولانا فضل‌الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان، در نشست خبری در واکنش به این حمله، از حکومت سرپرست […]

پس از وقوع یک حمله انتحاری در یک محفل در باجور پاکستان، مقام‌های این کشور از حکومت افغانستان انتقاد کردند که به‌عناصری که این حملات را در پاکستان انجام می‌دهد، پناه داده است.

در تازه مورد، مولانا فضل‌الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان، در نشست خبری در واکنش به این حمله، از حکومت سرپرست افغانستان خواسته است که در برابر عناصری که در حمله‌‌ها در خاک ‌پاکستان دست دارند، اقدام کند: ″از پاکستان می‌خواهیم که با امارت اسلامی برای از بین بردن گروه‌های تروریستی که در خاک افغانستان پناه برده اند، و به پاکستان حمله می‌کنند، رابط برقرار کند و از این کشور بخواهد که علیه این گروه‌ها مبارزه کند″.

مولانا فضل‌الرحمان در این نشست گفته است که بر افزایش تلاش‌ها برای موثریت روابط میان افغانستان و پاکستان تاکید کرده و گفته نیاز است، برای توقف و جلوگیری از هراس‌افگنی میان افغانستان و پاکستان یک ″راهبرد مشترک″ ایجاد شود: ″جمعیت العلمای اسلام پاکستان می‌خواهند که رابط بین پاکستان و افغانستان خوب باشد. در هر دو کشور باید برای از بین بردن تروریزم اقدامات قوی صورت گیرد. افغانستان و پاکستان یک‌جای علیه تروریزم مبارزه کنند″.

این ادعاها از سوی مقام‌های پاکستان در حالی ابراز می‌‌شود که مقام‌های حکومت سرپرست همواره از مصوونیت خاک افغانستان در برابر جهان به‌ویژه همسایه‌‌ها سخن گفته اند. اخیرا ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت سرپرست، ادعاهای مقام‌های پاکستانی را بی‌‌بنیاد خواند و گفت که ناامنی‌ها در پاکستان از مسایل داخلی این کشور است که حکومت پاکستان باید به آن رسیدگی کند.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی در مورد چگونگی مبارزه افغانستان و پاکستان علیه گروه‌های تروریستی اینگونه دیدگاه دارند.

این در حالی‌است که بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان اخیرا گفت که اگر حکومت سرپرست افغانستان علیه گروه‌های تروریستی اقدام نکند، پاکستان در داخل خاک افغانستان تروریست‌ها را هدف قرار خواهد داد. در حالی که وزارت خارجه پاکستان، کابل را به انجام عملیات فرامرزی تهدید کرده است، عمران خان نخست‌وزیر پیشین این کشور این اظهارات را احمقانه خوانده است.