مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا در واکنش به نشر تحقیق تازه فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) در مورد حمله مرگبار در جریان تخلیه نظامی در مقابل دروازه آبی میدان هوایی کابل، ابراز امیدواری کرده‌است این تحقیق شفاف باشد. وی در بیانیه‌ای ابراز خوشحالی کرده که تحقیقاتش دولت بایدن را مجبور کرد تا […]

مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا در واکنش به نشر تحقیق تازه فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) در مورد حمله مرگبار در جریان تخلیه نظامی در مقابل دروازه آبی میدان هوایی کابل، ابراز امیدواری کرده‌است این تحقیق شفاف باشد. وی در بیانیه‌ای ابراز خوشحالی کرده که تحقیقاتش دولت بایدن را مجبور کرد تا تحقیقات خود را درباره این حمله نشر کند. مک‌کال گفته‌است که سنتکام این تحقیق را به درخواست کمیته تحقیق مجلس نماینده‌گان امریکا آغاز کرده بود.

کشته شدن سربازان امریکایی و ادعای برخی از نیروهای نظامی از جمله یک تفنگدار دریایی که در حمله انتحاری فرودگاه کابل زخمی شده بود، با انتقادات گسترده به‌ویژه در کانگرس ایالات متحده مواجه شده‌است.

مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا«سنتکام» در واکنش به نشر تحقیق تازه فرماندهی مرکزی ایالات متحده در مورد حمله مرگبار در جریان تخلیه نظامی در مقابل دروازه آبی میدان هوایی کابل می‌گوید که امیدوار است این تحقیق شفاف باشد.

به گفته وی، اگر دموکرات‌های کانگرس به تعهدات قانون اساسی خود عمل می‌کردند و بر آن‌چه بیش از دو سال پیش رخ داده بود، نظارت می‌کردند، بسیاری از این اطلاعات می‌توانست در آن زمان آشکار شود. به باور مک‌کال، این تحقیق آنچه را که شاهدان به این کمیته گفته بودند، تائید کرده‌است: «هرچند خوشحالم که تحقیقاتم دولت بایدن را مجبور کرد تا تحقیقات خود را درباره حمله به دروازه آبی که منجر به کشته شدن ۱۳ نظامی امریکایی و زخمی شدن ۴۵ تن دیگر شد، بازگشایی کند، اما دریافت پاسخ نباید تا این حد طول می‌کشید».

از سوی دیگر فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) با نشر یافته‌های یک تحقیق عامل حمله انتحاری در جریان روند تخلیه نظامی در آگست ۲۰۲۱ در کابل را عبدالرحمان اللوگری معرفی کرده و گفته که این حمله قابل جلوگیری نبود.

پیش از این، تیلر ورگاس اندورس، یک نظامی امریکایی که در حمله مرگ‌بار در جریان روند تخلیه نظامی در مقابل میدان هوایی کابل زخمی شده بود، سال گذشته در یک نشست استماعیه کانگرس امریکا ادعا کرده بود که تک‌تیراندازان امریکایی عامل احتمالی انتحاری را در میان جمعیت شناسایی کرده بودند، اما فرماندهان به آنان اجازه ندادند که مهاجم را از پا در آورند.

سنتکام در نومبر ۲۰۲۱ و در پایان تحقیقات ابتدایی گفته بود که حمله انتحاری در جریان روند تخلیه از افغانستان به دلیل ازدحام بیش از حد شهروندان افغانستان در پشت دروازه‌های میدان هوایی کابل قابل جلوگیری نبود.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv