در ادامه واکنش‌ها بر سیاست‌های حکومت کنونی در قبال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفته که جهان نباید با حکومت کنونی تعامل کند. وی تاکید کرده که در حد توان با به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی افغانستان مخالفت خواهد کرد. وی همچنان اظهارات جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا در مورد نقش حکومت افغانستان در سرکوب القاعده را […]

در ادامه واکنش‌ها بر سیاست‌های حکومت کنونی در قبال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفته که جهان نباید با حکومت کنونی تعامل کند.

وی تاکید کرده که در حد توان با به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی افغانستان مخالفت خواهد کرد. وی همچنان اظهارات جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا در مورد نقش حکومت افغانستان در سرکوب القاعده را دور از واقعیت خوانده‌است. درهمین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که نبود دیدگاه واحد در میان دو حزب امریکا در مورد افغانستان سبب شده که این کشور با حکومت افغانستان تعامل نکند.

نزدیک به دو سال از حاکمیت حکومت جدید در کشور می‌گذرد؛ اما، چانه‌زنی‌ها در مورد به‌رسمیت شناختن آن هنوزهم موضوع داغ نزد بیشتر سیاست‌مداران ملی و بین‌المللی به‌ویژه دو حزب مخالف در امریکا است. حالا مایکل مک‌ کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کانگرس در بیانیه‌ای با رد اظهارات جوبایدن در مورد نقش امارت اسلامی در سرکوب القاعده این اظهارات را نادرست خوانده است. مک ‌کال گفته با به‌رسمیت شناختن حکومت کنونی افغانستان مخالف است: ″اظهارات رییس‌جمهور بایدن را تنها می‌‌توان به‌مثابهٔ تلاشی برای سفید‌سازی روابط دیرینه طالبان و القاعده تفسیر کرد و حتا ممکن است تلاشی برای سوق دادن امریکا در مسیر به‌رسمیت شناختن طالبان به‌عنوان حکومت افغانستان باشد. این چیزی است که من تمام تلاشم را برای مخالفت با آن انجام خواهم داد.″

درهمین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی سیاستمداران امریکا را متهم به عدم صادق بودن با مردم افغانستان کرده و می‌گوید که امریکا با مردم افغانستان صادق نیست.

در حالی رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بر عدم تعامل جهان با حکومت سرپرست تاکید می‌کند که مقام‌های امارت اسلامی همواره خواستار تعامل جهان با این حکومت شدند. رعایت حقوق‌بشر به‌ویژه حقوق زنان، مبارزه باتروریزم و مواد مخدر و تشکیل حکومت فراگیر از شروط اصلی جهان با حکومت سرپرست افغانستان است.