به‌دنبال حمله مرگبار پسین در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان، شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور از حکومت سرپرست در کابل خواسته است که مانع استفاده‌ی گروه‌‎های تروریستی از خاک افغانستان شوند و علیه این گروه‌ها اقدام کنند. به‌گفته رسانه‌های پاکستانی، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید تدابیر مشخص را برای استفاده نشدن خاک افغانستان […]

به‌دنبال حمله مرگبار پسین در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان، شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور از حکومت سرپرست در کابل خواسته است که مانع استفاده‌ی گروه‌‎های تروریستی از خاک افغانستان شوند و علیه این گروه‌ها اقدام کنند.

به‌گفته رسانه‌های پاکستانی، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که حکومت سرپرست افغانستان باید تدابیر مشخص را برای استفاده نشدن خاک افغانستان از سوی تروریسم فراملی روی دست گیرد:تروریست‌ها پناهگاه‌هایی را در داخل افغانستان پیدا می‌‌کنند، در آنجا دوباره جمع و مسلح می‌شوند و متعاقباً به پاکستان نفوذ کرده و حملات ضد دولتی انجام می‌‌دهند. از مقام‌های کابل می‌خواهیم که جلو استفاده تروریست‌ها از خاک افغانستان را بگیرند″.

همزمان، بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه ی پاکستان نیز خواستار اقدام حکومت سرپرست در کابل در برابر شبه نظامیان که از خاک افغانستان استفاده می‌کنند شده‌است. او افزوده است که همکاری در برابر تهدید تروریسم به‌نفع هر دو کشور است: ″افغانستان فاقد ارتش دایمی، نیروی ضد تروریستی یا نیروی مدیریت مرزی است که باعث ایجاد مشکلاتی در مبارزه با تروریسم شده‌است. پاکستان آماده است تا به افغانستان کمک کند زیرا توانایی مقابله با چنین تهدیداتی را دارد″.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست در پیام صوتی به تلویزیون نور بار دیگر اطمینان می‌دهد که به‌هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری استفاده کند.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که پاکستان در دام که خود تنیده بود گیر کرده‌است. آنان می‌افزایند که این کشور در چندین دهه‌ای پسین به‌عنوان مرجع صدور تروریسم بین‌المللی بوده است.

قابل یاددهانی است که دو روز پیش یک گردهمایی حزب جمعیت علمای اسلام این کشور هدف حمله انتحاری قرار گرفت. بربنیاد آمارها، در این رویداد پنجاه و پنج تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخم برداشتند. گروه داعش اعلام کرد که این حمله کار آنها بوده است.