۱۵ روز پیش نمایندگان امریکا و قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان و ترکمنستان در مورد افغانستان در شهر آستانه قزاقستان، نشست را برگزار کردند، اینک بیانیه مشترک این کشورها، از سوی وزارت خارجه امریکا منتشر شده‌است. این کشورها ضمن اعلام حمایت از یک افغانستان صلح‌آمیز و باثبات، رعایت و احترام حقوق‌بشر از جمله زنان و تشکیل […]

۱۵ روز پیش نمایندگان امریکا و قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان و ترکمنستان در مورد افغانستان در شهر آستانه قزاقستان، نشست را برگزار کردند، اینک بیانیه مشترک این کشورها، از سوی وزارت خارجه امریکا منتشر شده‌است.

این کشورها ضمن اعلام حمایت از یک افغانستان صلح‌آمیز و باثبات، رعایت و احترام حقوق‌بشر از جمله زنان و تشکیل دولت‌فراگیر در این کشور را مهم دانستند. در این بیانیه گفته شده که از روندهای معنادار و فراگیر در مورد آینده سیاسی افغانستان حمایت می‌کنند: ″نمایندگان کشورها بر اهمیت جلوگیری از استفاده قلمرو افغانستان به‌عنوان پایگاهی برای میزبانی، تأمین مالی و صدور تروریسم و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز به کشورهای دیگر تاکید کردند. همچنان، از تداوم حضور سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان و اهداف آن، از جمله ترویج حکومتداری مؤثر، مسوولانه و فراگیر، و حمایت از روندهای آشتی معنادار حمایت کرده‌اند″.

در ادامه این بیانیه آمده که نمایندگان این کشورها بر ضرورت تقویت همکاری‌ها برای مقابله با قاچاق انسان، سلاح و مواد مخدر نیز تاکید کردند.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که تا زمانی که حکومت فراگیر در افغانستان شکل نگیرد، از سوی هیچ کشوری به‌رسمیت شناخته نخواهد شد.

گفتنی‌است که نمایندگان پنج کشور آسیای مرکزی و توماس وست، نماینده امریکا برای افغانستان به تاریخ ۲۷ جولای در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، پیرامون وضعیت جاری افغانستان گفت‌وگو کردند. در بیشتر نشست‌ها بین‌المللی به‌تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید شده‌است، با این حال، حکومت سرپرست ظاهرا تاکنون به این خواست جامعه جهانی توجه چندانی نشان نداده‌است.