پس از نشر گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر عدم قطع ارتباط حکومت سرپرست با گروه‌های هراس‌افگن، نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان از کشورهای جهان خواستند تا بر حکومت سرپرست برای تشکیل حکومت مشروع فشار بیاورند. آنان تاکید کردند که در نبود یک حکومت مشروع بحران در افغانستان عمیق‌تر می‌شود. درهمین‌حال، مسوول بخش زنان در […]

پس از نشر گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر عدم قطع ارتباط حکومت سرپرست با گروه‌های هراس‌افگن، نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان از کشورهای جهان خواستند تا بر حکومت سرپرست برای تشکیل حکومت مشروع فشار بیاورند.

آنان تاکید کردند که در نبود یک حکومت مشروع بحران در افغانستان عمیق‌تر می‌شود. درهمین‌حال، مسوول بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق‌بشر وضع تعزیرات بر رهبران حکومت سرپرست را موجه و با اهمیت دانسته است.

به‌دنبال نشر گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ارتباط حکومت سرپرست با گروه‌های تروریستی، نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان از کشورهای جهان خواست تا بر حکومت سرپرست برای تشکیل حکومت مشروع فشار بیاورند. این نمایندگی‌ها با نشر اعلامیه‌ای گفته است که نبود حکومت مشروع، بحران را در افغانستان عمیق‌تر می‌کند. نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان، گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل را یکی از جامع‌ترین ارزیابی‌ها از وضعیت وخیم افغانستان دانسته و از آن استقبال کرده‌اند.

بخش از اعلامیه:محتوای این گزارش این نگرانی‌های جدی و برجسته را تایید می‌کند که فقدان دولت مشروع و حاکمیت قانون منجر به بحران عمیق، بدتر شدن اوضاع امنیتی و پیامدهای دیگر برای افغانستان و فراتر از آن خواهد شد″.

در این اعلامیه ابراز امید شده‌است که گزارش جدید و ارزیابی‌های مشابه از سوی نهادهای دیگر موجب توجه بیشترجهان به بحران جاری افغانستان شود.

درهمین‌حال، هیدر بار، مسوول بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق‌بشر در واکنش به‌درخواست مولوی عبدالکبیر سرپرست ریاست‌الوزاری حکومت سرپرست مبنی بر بیرون کردن نام‌های رهبران حکومت سرپرست از فهرست تعزیرات سازمان ملل متحد، گفته است که این تحریم‌های در قبال وارد کردن فشار بر مقام حکومت سرپرست با اهمیت است.

در گزارشی که به تازگی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌نشر رسیده آمده است که حکومت سرپرست افغانستان روابطش را با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده قطع نکرده‌است. در واکنش، سخنگوی حکومت سرپرست این گزارش را دور از حقیقت، بی‌اساس و تبلیغات بیهوده عنوان کرد.