شورای امنیت سازمان ملل نشستی را درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه در جهان برگزار کرد. دراین نشست لیندا توماس گرینفیلد، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد گفت که دختران افغانستان با ازدواج زودهنگام، خشونت‌های مبتنی بر جنسیت ومحدودیت‌های آموزشی مواجه هستند. ازسوی هم، شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند که جهان باید مقام‌های کنونی افغانستان […]

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه در جهان برگزار کرد. دراین نشست لیندا توماس گرینفیلد، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد گفت که دختران افغانستان با ازدواج زودهنگام، خشونت‌های مبتنی بر جنسیت ومحدودیت‌های آموزشی مواجه هستند. ازسوی هم، شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند که جهان باید مقام‌های کنونی افغانستان را وادار به تأمین حقوق زنان و دختران کند.

شورای امنیت سازمان ملل روز (چهارشنبه، ۱۵ حمل) نشستی را درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه در جهان برگزار کرد. در این نشست ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور کودکان و جنگ و تد چایبان، معاون مدیر اجرایی یونیسف گزارش‌های خود را در مورد وضعیت کودکان ارائه کرده‌اند. لیندا توماس گرینفیلد، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد در این نشست گفت که دختران افغانستان با ازدواج زودهنگام و منع آموزش روبه‌رو اند: «در افغانستان، دختران با ازدواج زودهنگام و اجباری، خشونت جنسیتی و تبعیض سیستماتیک، از جمله در حوزه آموزش روبه‌رو اند».

از سوی هم، برخی از فعالان حقوق زن در واکنش به برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌گویند که کشورهای عضو این شورا به‌جای این‌گونه واکنش‌ها، باید مقام‌های کنونی افغانستان را وادار به تأمین حقوق زنان و دختران کنند.

این درحالیست که مقام‌های حکومت سرپرست بارها گفته‌اند که منع آموزش دختران مؤقتی است و در تلاش فراهم‌سازی زمینه آموزشی در چهار چوب شریعت اسلامی برای دختران اند.