ولادیمیر ورونکوف، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور مبارزه با تروریزم روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که ترس از افتادن سلاح و مهمات بدست تروریست‌ها در افغانستان در حال‌‎حاضر تحقق یافته است. او با ارایه به گزارشی هشدار داد که گروه‌های وابسته به داعش در کشورهای افریقایی، از جمله ساحل […]

ولادیمیر ورونکوف، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور مبارزه با تروریزم روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت که ترس از افتادن سلاح و مهمات بدست تروریست‌ها در افغانستان در حال‌‎حاضر تحقق یافته است.

او با ارایه به گزارشی هشدار داد که گروه‌های وابسته به داعش در کشورهای افریقایی، از جمله ساحل مالی، بورکینافاسو و نیجر در حال افزایش اند:فراتر از افریقا، وضعیت در افغانستان به تدریج پیچیده می‌شود و ترس افتادن سلاح و مهمات بدست تروریستها در حال‌حاضر تحقق یافته است″.

در نشست روز جمعه، مدیر اجرایی کمیته مبارزه با تروریسم گفته است که علی رغم کاهش کنترل ارضی، داعش همچنان چابک و جاه طلب است. همچنان لیندا توماس گرینفیلد، نماینده امریکا در این نشست تاکید کرد که افغانستان نباید به پناهگاه امن تروریسم تبدیل شود:ایالات متحده به ارایه کمک‌های اساسی به شرکای افریقایی خود در مبارزه با داعش و القاعده ادامه میدهد. در جنوب آسیا، افغانستان هم نباید پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی، از جمله القاعده و داعش باشد.

با این حال، نماینده روسیه از آنچه که نقش غرب در پرورش داعش در خاورمیانه، افریقا و افغانستان خوانده، انتقاد کرد:ظهور داعش در خاورمیانه نتیجه مستقیم تجاوزات امریکا و ایتلاف آن‌ها علیه عراق بود. در افریقا نیز با تجاوز ناتو به لیبی، داعش در آن جا ظاهر شد. وضعیت افغانستان همچنین نمونه بارز این است که غرب از مسایل ضد تروریسم برای خدمت به‌منافع خودخواهانه‌ی ژئوپلیتیک خود استفاده می‌کند″.

گفتنی‌است که با فروپاشی دولت پیشین در کشور، به ارزش میلیاردها دالر تجهیزات نظامی به دست حکومت سرپرست افتاد. طی این مدت بارها از قاچاق سلاح و نیز دست یافتن گروهای هراس‌افگن به این تجهیزات نگرانی شده‌است.