در ادامه نگرانی‌های منطقه و جهان مبنی بر اوضاع بد بشری در افغانستان، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که از مجموع درخواست کمکی که برای رسیدگی به‌وضعیت نیازمندان افغانستان داده‌اند، تنها ۲۵ درصد این پول گردآوری شده‌است: ″بربنیاد اطلاعات اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل یا اوچا، تنها ۲۵ درصد بودجه ۳٫۲ […]

در ادامه نگرانی‌های منطقه و جهان مبنی بر اوضاع بد بشری در افغانستان، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که از مجموع درخواست کمکی که برای رسیدگی به‌وضعیت نیازمندان افغانستان داده‌اند، تنها ۲۵ درصد این پول گردآوری شده‌است: ″بربنیاد اطلاعات اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل یا اوچا، تنها ۲۵ درصد بودجه ۳٫۲ میلیارد دالری که برای کمک به بیش از ۲۱ میلیون تن در سال روان در افغانستان نیاز داریم، تامین شده‌است.″

از سویی‌هم، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت ضمن اینکه امریکا را مقصر اوضاع پرآشوب کنونی در کشور خوانده، تاکید کرده که افغانستان توانایی بیرون شدن از گرداب گرسنگی و فقر را ندارد. دیمیتری پولیانسکی، در ادامه سخنان خود گفته که بسیاری از شدیدترین بحران‌های غذایی، به‌گونه‌‌ای مستقیم یا غیرمستقیم پیامد اقدام‌های ایالات متحده و متحدان این کشور است.

دیمیتری پولیانسکی گفته: ″به‌عنوان نمونه، افغانستان ۲۰ سال است که با آزمایش‌های ایتلاف تحت رهبری ایالات متحده برای دموکراتیزه‌کردن این کشور نمی‌تواند از گرداب گرسنگی و فقر خارج شود″.

آقای پولیانسکی کشورهای غربی را هم متهم به‌سکوت درباره تهدیدات امنیت غذایی کرد. او درعین‌حال پیشنهاد داده که ریشه تهدیدات امنیت غذایی در کشورها شناسایی و اقدامات لازم روی دست گرفته شود.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد افزوده:بر اساس برآوردهای سازمان ملل، از نظر فنی کم‌بود مواد غذایی در جهان وجود ندارد. یعنی اینطور نیست که به اندازه کافی نباشد. غذای کافی در دنیا وجود دارد. مشکل توزیع نابرابر آن است″.

این در حالی‌است که افغانستان با میلیون‌ها شهروند نیازمند به‌توجه و کمک‌های بین‌المللی، یکی از بدترین شرایط‌اش را تجربه می‌کند که طی دهه‌های اخیر، پیشینه نداشته است. همچنین، شمار زیادی از کشورها و کارشناسان ملی و بین‌المللی، امریکا را به‌تکرار مقصر وضعیت کنونی افغانستان دانسته‌اند.