مرکز تحقیقات حقوق‌بشر عمان در مورد محدودیت‌های وضع شده از سوی حکومت سرپرست بر زنان و دختران در افغانستان، ابراز نگرانی کرده‌است. این مرکز در اعلامیه‌ای در تویتر خود گفته که مقام‌های حکومت سرپرست به‌گونه سیستماتیک حقوق‌ ابتدایی بشری زنان را در زمینه‌های آموزش، آزادی بیان، آزادی تردد و سفر، نقض می‌کنند. این مرکز همچنین […]

مرکز تحقیقات حقوق‌بشر عمان در مورد محدودیت‌های وضع شده از سوی حکومت سرپرست بر زنان و دختران در افغانستان، ابراز نگرانی کرده‌است.

این مرکز در اعلامیه‌ای در تویتر خود گفته که مقام‌های حکومت سرپرست به‌گونه سیستماتیک حقوق‌ ابتدایی بشری زنان را در زمینه‌های آموزش، آزادی بیان، آزادی تردد و سفر، نقض می‌کنند. این مرکز همچنین گفته که نقض آشکار حقوق‌بشری زنان افغانستان نگران کننده‌است این نهاد مایل است که از مدافعان و فعالان حقوق‌بشر در داخل و خارج از افغانستان، حمایت کند. این نهاد از سایر سازمان‌های حقوق‌بشر نیز خواسته تا به مبارزه‌شان برای تامین حقوق زنان افغانستان ادامه دهند.

شمار دیگری از فعالان حقوق زن از مقام‌های حکومت سرپرست می‌خواهند که محدودیت‌ها علیه زنان را بردارد. آنان می‌گویند که بدون کار و آموزش زنان افغانستان به‌ترقی و پیشرفت نخواهد رسید.

پس از روی کار آمدن حکومت سرپرست در افغانستان، محدودیت‌های زیادی علیه کار و آموزش زنان وضع شد. در تازه‌ترین اقدام، مقام‌های حکومت سرپرست فالعیت آرایشگاه‌های زنان را نیز ممنوع کرد. این در حالی‌است که سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله در نشستی در هرات گفته است که تلاش می‌‌شود در زمینه بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به‌روی دختران یک راه‌ حل مناسب به‌میان آید.