وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای گفته است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است که افغانستان نیازمند راه حل‌های فوری می‌باشد و اگر جامعه بین‌المللی به‌چالش‌های امنیتی این کشور ناشی از تحرکات گروه‌های تروریستی توجه جدی نداشته باشد، […]

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای گفته است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور، در دیدار با فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفته است که افغانستان نیازمند راه حل‌های فوری می‌باشد و اگر جامعه بین‌المللی به‌چالش‌های امنیتی این کشور ناشی از تحرکات گروه‌های تروریستی توجه جدی نداشته باشد، تبعات منفی آن دامن‌گیر منطقه و جهان خواهد شد.

وزیر خارجه ایران تشکیل حکومت فراگیر و مبارزه با تروریسم در افغانستان را مهم ارزیابی و بر ضرورت حمایت از ابتکارات منطقه‌ای، به‌ویژه چارچوب همسایگان در راستای کمک به‌حل چالش‌های افغانستان تأکید کرده‌است.

در بیانیه‌ای وزارت خارجه ایران آمده است که سینیرلی اغلو نیز تاکید کرده که سازمان ملل متحد از ابتکارات منطقه‌ای برای کمک به‌تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان پشتی‌بانی می‌کند. همزمان با این، میتو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در یک نشست خبری گفته است که امارت اسلامی مسوول تضمین عدم استفاده از خاک افغانستان به‌عنوان پناهگاه امن تروریست ‍ها است: ″طالبان مسوولیت دارند که از خاک افغانستان به‌عنوان پناهگاه امن برای انجام حملات تروریستی جلوگیری کند″.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی می‌گویند که برای رفع نگرانی‌های امنیتی جهان به‌ویژه کشورهای همسایه، نیاز است که حکومت سرپرست سیاست اعتمادسازی و تعامل سازنده را روی دست گیرد.

این درحالی‌است که با گذشت نزدیک به دو سال تاکنون هیچ کشوری به‌گونه رسمی حکومت سرپرست را به‌رسمیت نشناخته است. استفاده نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر و تشکیل دولت فراگیر با حضور نمایندگان تمام اقوام افغانستان شروط برخی از کشورها برای شناسایی دولت حکومت سرپرست عنوان شده‌است. مقام‌های حکومت سرپرست اما می‌گویند که به‌هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کنند و نیز دولت‌شان فراگیر است.