بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ پاکستان در نشست امنیتی مونیخ گفته که تهدید امنیتی و تروریستی نشات ‌گرفته از افغانستان مهم ‌ترین موضوع در منطقه است. او داعش را بزرگ‌ترین تهدید درحال‌حاضر برای افغانستان دانسته است. وی اظهار داشته است که جامعه جهانی و حکومت سرپرست کابل به این موضوع جدیت کافی نشان نداده‌‌اند. […]

بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ پاکستان در نشست امنیتی مونیخ گفته که تهدید امنیتی و تروریستی نشات ‌گرفته از افغانستان مهم ‌ترین موضوع در منطقه است.

او داعش را بزرگ‌ترین تهدید درحال‌حاضر برای افغانستان دانسته است. وی اظهار داشته است که جامعه جهانی و حکومت سرپرست کابل به این موضوع جدیت کافی نشان نداده‌‌اند. درهمین‌حال، حنا ربانی کهر معاون وزارت خارجه این کشور، گفته است که ثبات در افغانستان برای اتصال ما با آسیای مرکزی ضروری است. این در حالی‌است که حکومت سرپرست گفته که داعش در افغانستان شکست خورده‌است.

در ادامه نگرانی‌های کشورهای منطقه از حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان، به تازگی، بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ پاکستان در نشست امنیتی مونیخ، تهدیدهای امنیتیی ناشی از افغانستان را مهم‌ترین موضوع منطقه دانسته و گفته است که داعش بزرگ‌ترین تهدید درحال‌حاضر برای افغانستان است. زردای این را هم گفته که اگر حکومت سرپرست افغانستان اراده و ظرفیت برای مقابله با گروه‌های شبه نظامی فعال در افغانستان را نداشته باشند، رفتن تروریزم به جاهای دیگر فراتر از پاکستان زمان زیادی نمی‌‌برد. وی اظهار داشته است که جامعه جهانی و حکومت سرپرست کابل به‌این موضوع جدیت کافی نشان نداده ‌اند: ″نگرانی این است که اگر ما جامعه جهانی و دولت موقت افغانستان این گروه‌‌ها را جدی نگیریم و طالبان اراده و ظرفیت مقابله با گروه‌‌های تروریستی را نشان ندهند، این گروه‌‌ها فعالیت‌های تروریستی را در منطقه انجام خواهند داد. ما در حال‌حاضر شاهد افزایش فعالیت‌های تروریستی در پاکستان از زمان سقوط کابل هستیم– اما طولی نمی‌کشد که به جای دیگری برسد″.

زرداری اظهار داشته که مقام‌های کابل و جامعه جهانی حضور تروریزم در مرزهای افغانستان را بپذیرند و اراده برای مبارزه با آن را نشان دهند. به‌ گفته‌‌ی او، در این شرایط کابل توانایی مقابله با تهدیدهای تروریستی را ندارند.

همزمان با این، حنا ربانی کهر معاون وزارت خارجه این کشور، با نگرانی از وضعیت امنیتی افغانستان، ثبات در کشور را برای اتصال پاکستان با آسیای مرکزی، ضروری دانسته است.

هرچند حکومت سرپرست افغانستان، تاکنون در مورد گفته‌های وزیر خارجه پاکستان واکنشی نداشته است. اما پیش‌تر، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در واکنش به‌‎سخنان مقام‌های پاکستانی مبنی بر تبدیل شدن افغانستان به مرکز تروریزم و حضور طالبان پاکستانی در افغانستان، گفته بود که پاکستان به مشکلات داخلی خود رسیدگی کند و نباید برف بام خویش را به بام دیگران اندازد.