نماینده‌ ویژه پاکستان در امور افغانستان در نشستی زیر عنوان “صلح و آشتی افغانستان”مدعی شد که هزاران جنگ‌جوی تحریک طالبان پاکستان یا تی‌تی‌پی در افغانستان حضور دارند. این مقام پاکستانی همچنان هند را متهم به حمایت و پرداخت پول به تی‌تی‌پی کرد. حکومت پاکستان همواره ادعا کرده‌است که تی‌تی‌پی مکان‌های امنی در داخل خاک افغانستان […]

نماینده‌ ویژه پاکستان در امور افغانستان در نشستی زیر عنوان “صلح و آشتی افغانستان”مدعی شد که هزاران جنگ‌جوی تحریک طالبان پاکستان یا تی‌تی‌پی در افغانستان حضور دارند. این مقام پاکستانی همچنان هند را متهم به حمایت و پرداخت پول به تی‌تی‌پی کرد.

حکومت پاکستان همواره ادعا کرده‌است که تی‌تی‌پی مکان‌های امنی در داخل خاک افغانستان دارند و از آن سوی مرز حملات‌شان را بر خاک پاکستان انجام می‌دهند؛ ادعا‌های که از سوی مقام‌های سرپرست رد شده‌است. در تازه‌ترین، مورد آصف درانی، نماینده‌ ویژه پاکستان در امور افغانستان، در نشستی زیر عنوان “صلح و آشتی افغانستان” منافع و گزینه‌های سیاست پاکستان که توسط مؤسسه مطالعات صلح پاکستان “پی‌آی‌پی‌اس” راه‌اندازی شده بود، مدعی شد که ۵ تا ۶ هزار عضو تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان حضور دارند. آقای درانی همچنان هند را متهم به حمایت از تی‌تی‌پی کرد و افزود که این کشور از طریق همکاران افغانستانیش به این گروه پول پرداخت می‌کند: «۵ تا ۶ هزار عضو تحریک طالبان پاکستانی “تی‌تی‌پی” در خاک افغانستان حضور دارند. هند نیز از تی‌تی‌پی حمایت می‌کند و به این گروه پول پرداخت می‌کند».

اما سخنگوی حکومت سرپرست این ادعا را رد کرده و می‌گوید که تی‌تی‌پی حملات خود را از داخل خاک پاکستان هماهنگ می‌کند و در افغانستان حضور فزیکی ندارد.

از سوی هم، شماری از آگاهان این ادعای پاکستان را اقدام غیرمسئولانه می‌دانند.

براساس گزارش‌ها، جنرال نعیم خالد لودهی، وزیر دفاع پیشین پاکستان هم در این نشست گفته که سیاست پاکستان در قبال مقام‌های کنونی افغانستان تحت تأثیر عوامل خارجی بوده و بنابراین، اسلام‌آباد نتوانسته‌است از منافع اصلی این کشور محافظت کند. همچنان برخی از اشتراک کنند‌گان این نشست نیز خواستار بازنگری روابط پاکستان با مقام‌های کنونی کابل از سوی دولت ائتلافی این کشور شده‌اند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv