پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست بر افغانستان، اوضاع حقوق‌بشری شهروندان کشور روبه وخامت گراییده است که کشورهای جهان و نهادهای مددرسان همواره از این وضعیت ابراز نگرانی کرده‌‌اند. در تازه‌ترین مورد هم دست‌کم ۶۳ گروه حقوق‌بشری در یک نامه سرگشاده به شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد، خواستار ایجاد میکانیزم مستقل و مشخص برای بررسی […]

پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست بر افغانستان، اوضاع حقوق‌بشری شهروندان کشور روبه وخامت گراییده است که کشورهای جهان و نهادهای مددرسان همواره از این وضعیت ابراز نگرانی کرده‌‌اند.

در تازه‌ترین مورد هم دست‌کم ۶۳ گروه حقوق‌بشری در یک نامه سرگشاده به شورای حقوق‌‌بشر سازمان ملل متحد، خواستار ایجاد میکانیزم مستقل و مشخص برای بررسی نقض حقوق‌‌بشر در افغانستان شده‌‌اند. این سازمان‌ها بر اهمیت ادامه بحث در مورد سرنوشت زنان ودختران در افغانستان نیز تاکید کرده‌‌اند. آنان خواستار تمدید ماموریت ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق‌بشری افغانستان شده‌‌اند.

در نامه آمده است: ″ما در مجموع خواستار ایجاد یک مکانیسم تحقیقاتی مستقل در افغانستان برای مستندسازی نقض حقوق‌بشر، نگهداشتن عاملان برای پاسخگویی و در نهایت کمک به جلوگیری از نقض بیشتر حقوق‌بشر هستیم″.

از سویی‌هم، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که طی دو سال اخیر نهادهای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق‌بشر تحقیقات کرده‌اند که هنوز نتایج آن به مردم افغانستان به‌گونه درست شریک نشده است.

گفتنی‌است که با تسلط مجدد حکومت سرپرست در افغانستان، حکومت کنونی بارها متهم به‌نقض حقوق‌بشر شده‎است؛ اما مقام‌های حکومت سرپرست همواره نقض حقوق‌بشر در کشور را رد کرده‌اند.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv