در ادامه واکنش‌ها به‌محدودیت‌ها علیه زنان کشور، توماس نیکلاسن، نماینده ویژه‌ی اتحادیه اروپا در امور افغانستان، گفته است که برای تامین حقوق زنان و مشارکت آنان در افغانستان به گفتمان ملی نیاز است. درهمین‌حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکوت کنونی حقوق همه‌شهروندان کشور به‌ویژه زنان مطابق به‌احکام شریعت تامین شده و نیاز […]

در ادامه واکنش‌ها به‌محدودیت‌ها علیه زنان کشور، توماس نیکلاسن، نماینده ویژه‌ی اتحادیه اروپا در امور افغانستان، گفته است که برای تامین حقوق زنان و مشارکت آنان در افغانستان به گفتمان ملی نیاز است.

درهمین‌حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حکوت کنونی حقوق همه‌شهروندان کشور به‌ویژه زنان مطابق به‌احکام شریعت تامین شده و نیاز به گفتمان‌ها نیست. این در حالی‌است که قرار است پنجاه‌وسومین نشست شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد تا سه روز آینده بر محوریت نقض حقوق زنان در افغانستان برگزار شود.

در ادامه واکنش‌ها از محرومیت زنان و دختران از ادامه تحصیل و کار در کشور، توماس نیکلاسن، نماینده ویژه‌ی اتحادیه اروپا در امور افغانستان، پس از دیداری با شماری از زنان افغانستان گفته است که برای تامین حقوق زنان و مشارکت آنان در این کشور به گفتمان ملی نیاز است. توماس نیکلاسن و ستیلا رونر، سفیر جنسیت و تنوع اتحادیه اروپا از ۱۲ تا ۱۴ جون که میزبان شماری از زن افغانستان در لاهه بودند و با آنان در این نشست، روی موضوعات چون فقر، نقض گسترده حقوق‌بشر و نتایج سیستماتیک، نابرابری‌‌ها جنستی ممنوعیت کار و آموزش زنان و دختران بحث صورت گرفته شده‌است. نیکلاسن با نشر اعلامه‌ای این نشست را فراهم‌‌کننده بستری برای مشارکت زنان افغانستان در گفت‌وگوهای سیاسی ملی و بین‌‌المللی در مورد این کشور خوانده‌است.

درهمین‌حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که حقوق همه‌شهروندان کشور به‌ویژه زنان مطابق به‌احکام شریعت تامین شده و نیاز به‌گفتمان‌ها نیست.

همزمان با این، قرار است پنجاه‌‌وسومین نشست شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد تا سه روز آینده بر محوریت نقض حقوق زنان در افغانستان برگزار شود. هدف از این نشست، ادامه بحث در مورد وضعیت وخیم حقوق زنان و دختران افغانستان به‌ویژه محرومیت آنان از حق تحصیل، کار و ارایه راهکارهای مهم عنوان شده‌است.

در عین‌حال، شماری از اگاهان مسایل سیاسی در مورد نشست‌های که بدون حضور زنان و نماینده حکومت کنونی کشور برای حل مشکلات کشور برگزار می‌شود، چنین دیدگاه دارند.

این نشست قرار است در حالی برگزار شود که ریچارد بنت،‌ گزارشگر این شورا در گزارش جدید‌اش از نقض حقوق زنان افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.