در ادامه واکنش‌ها به حمله‌ مرگبار داعش بر مسکو، وزیر خارجه این کشور با انتقاد از سیاست‌های ایالات متحده گفته‌است که امریکا برای سرکوب تروریزم در افغانستان، کار نکرده‌است. افزون بر این، برخی از سناتوران امریکایی پس از این حمله داعش، هشدار داده‌اند که ممکن داعش خراسان به امریکا نیز، حمله کند. دو روز پس […]

در ادامه واکنش‌ها به حمله‌ مرگبار داعش بر مسکو، وزیر خارجه این کشور با انتقاد از سیاست‌های ایالات متحده گفته‌است که امریکا برای سرکوب تروریزم در افغانستان، کار نکرده‌است. افزون بر این، برخی از سناتوران امریکایی پس از این حمله داعش، هشدار داده‌اند که ممکن داعش خراسان به امریکا نیز، حمله کند. دو روز پس از حمله مرگبار شاخه خراسان داعش به شهر مسکو، وزیر خارجه روسیه از امریکا انتقاد کرده و گفته که ۲۰ سال حضور در افغانستان نشان داد که امریکایی‌ها با تروریزم مبارزه نکرده‌اند. سرگی لاوروف در یک مصاحبه اختصاصی با یک رسانه روسی تأکید کرده که پس از حملات ۱۱سپتامبر، روسیه اولین کشوری بود که به‌منظور همدردی با امریکا از حضور این کشور در افغانستان حمایت کرد: «ولادیمیر پوتین، در آن ‌زمان اولین کسی بود که با رئیس‌جمهور وقت امریکا تماس گرفت و هر گونه کمک و حمایت لازم را پیشنهاد داد. آن‌ها ساختارها و سازمان‌هایی را در آن‌جا ایجاد کردند که بعدها به القاعده تبدیل شدند. سپس آن‌ها شروع به استفاده از آن برای مجازات و تحریک رژیم‌های ناخواسته در خاورمیانه و سایر مناطق کردند».

در عین زمان، رخنه ‌کردن داعش به امنیت روسیه، لرزه بر اندام امریکایی‌ها نیز انداخته‌است. به‌گونه‌ای که برخی از سناتوران امریکایی نیز هشدار داده‌اند که اگر داعش توانسته به روسیه حمله کند، پس می‌تواند در امریکا نیز حملاتی را سازمان‌دهی کند. مارکو روبینو این وضعیت را متاثر از خروج کشورش از افغانستان خوانده‌است: «یکی از دلایلی که نمی‌خواستیم خروج امریکا از افغانستان سریعاً اتفاق بیفتد، این است که شما به داعش فضای عملیات مساعد می‌کنید تا خود را مجدداً سازمان‌دهی کرده و برای حمله به اهدافی در خارج برنامه‌ریزی کند. داعش خراسان دوباره خود را جمع‌و‌جور کرده‌است و از آن زمان داعش حملاتی را در داخل این کشور انجام داده‌است .آن‌ها این کار را در امریکا نیز خواهند کرد».

مقام‌های جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا با اشاره به خروج این کشور از افغانستان، گفتند که امریکا بدون ارزیابی قابلیت داعش و بدون نظارت اطلاعاتی، افغانستان را ترک کرد و این تصمیم را باردیگر، یک اشتباه جدی دانستند.

با این همه، سخنگوی حکومت سرپرست می‌گوید که داعش در افغانستان در حالت نابودی قرار دارد و حملات پسین این گروه در کشورهای همسایه و منطقه، مربوط افغانستان نمی‌شود.

گفتنی‌است که پیش از این، فرمانده پیشین سنتکام در جلسه استماعیه کانگرس امریکا در اواخر ماه حوت هشدار داد که گروه‌هایی در افغانستان حضور دارند که درصدد حمله به امریکا و نیروهای آن اند. این همه در حالی‌است که شاخه خراسان داعش در شهر مسکو بر یک سالون برگزاری کنسرت حمله کرد که بیش از ۲۰۰ تن کشته و زخمی برجای گذاشت.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv