شماری از سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که کمبود برف‌باری و گرم‌تر شدن زمستان؛ شرایط اقلیمی و خشک‌سالی در افغانستان را تشدید می‌کند. این نهادها گفته‌اند که کمبود آب، بحران‌های بشری و انکشافی کشور را عمیق‌تر خواهد کرد. همچنین سازمان حفاظت از کودکان گفته‌است در حال حاضر حدود ۲۵ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور، از […]

شماری از سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که کمبود برف‌باری و گرم‌تر شدن زمستان؛ شرایط اقلیمی و خشک‌سالی در افغانستان را تشدید می‌کند. این نهادها گفته‌اند که کمبود آب،

بحران‌های بشری و انکشافی کشور را عمیق‌تر خواهد کرد. همچنین سازمان حفاظت از کودکان گفته‌است در حال حاضر حدود ۲۵ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور، از شرایط خشک‌سالی شدید و فاجعه‌‌بار رنج می‌برند. این سازمان، همچنان از عدم دست‌رسی میلیون‌ها کودک به غذایی کافی در سال پیشروی میلادی ابراز نگرانی کرده‌است.

سازمان جهانی حفاظت از کودکان گفته که بر اساس ارزیابی ۵ سازمان بین‌المللی، زمستان گرم‌تر از حد اوسط و کمبود برف‌باری؛ نشانه‌های بدترشدن شرایط اقلیمی و خشک‌سالی در افغانستان است. سازمان‌های اقدام در برابر گرسنگی، گروه جهانی صحت، امداد اسلامی جهانی، سازمان جهانی حفاظت از کودکان و مؤسسه بین‌المللی چشم‌انداز جهانی “ورلد ویژن” در اعلامیه‌ای گفته‌اند که افغانستان تاکنون شاهد زمستان کم‌‌برف بوده‌است. این سازمان‌ها هشدار داده‌اند که کمبود آب پس از ۳ سال خشک‌سالی پیهم، بحران‌های بشری و انکشافی افغانستان را عمیق‌تر خواهد کرد:«۵ گروه حقوق بین‌الملل گفتند که کمبود شدید برف و زمستان گرم‌تر از حد متوسط که امسال در افغانستان ثبت شده‌است، می‌تواند شرایط خشک‌سالی وخیم این کشور را تشدید کند. از اکتبر تا اواسط جنوری، اوج دوره زمستان، افغانستان تنها ۴۵ تا ۶۰ درصد از میانگین بارند‌گی را در مقایسه با سال‌های پسین دریافت کرده‌است. نیمی از برف معمولی در فصل، به این معنی است که کمبود آب ادامه خواهد داشت و این نگرانی را در مورد بدتر شدن شرایط خشک‌سالی ایجاد می‌کند».

سازمان حفاظت از کودکان همچنان گفته‌است که افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان در برابر تأثیرات بحران اقلیمی است و در حال حاضر حدود ۲۵ ولایت از ۳۴ ولایت از شرایط خشک‌سالی شدید و فاجعه‌‌بار رنج می‌برند. این سازمان تأکید کرده‌است که بر اساس برآوردهای جهانی، ۷.۸ میلیون کودک در سال ۲۰۲۴ در افغانستان، خوراک کافی ندارند و اگر شرایط خشک‌سالی ادامه یابد، زندگی کودکان همچنان در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این در حالی‌است که سازمان خوراک و زراعت سازمان ملل متحد گفته که ۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف و باران، تقویت آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب‌های ناگهانی در افغانستان حفر شده‌است. فائو گفته‌است که این گودال‌ها از سوی مردم محل و با حمایت این نهاد حفر شده‌است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv