کاخ سفید نسبت به احتمال فروپاشی اقتصاد افغانستان هشدار داده‌است. بیانیه‌ای این کاخ به نقل از جو بایدن گفته که دارایی‌های منجمدشده افغانستان در نهادهای مالی امریکا همچنان باقی می‌ماند. در همین حال، برخی از کارشناسان امور اقتصاد می‌گویند که آزاد نشدن دارایی‌های افغانستان و عدم تعامل حکومت سرپرست با جامعه جهانی، سبب بدتر شدن […]

کاخ سفید نسبت به احتمال فروپاشی اقتصاد افغانستان هشدار داده‌است. بیانیه‌ای این کاخ به نقل از جو بایدن گفته که دارایی‌های منجمدشده افغانستان در نهادهای مالی امریکا همچنان باقی می‌ماند. در همین حال، برخی از کارشناسان امور اقتصاد می‌گویند که آزاد نشدن دارایی‌های افغانستان و عدم تعامل حکومت سرپرست با جامعه جهانی، سبب بدتر شدن اوضاع بد اقتصادی و سیاسی در کشور می‌شود.

کاخ سفید در پیامی به کانگرس امریکا در مورد افزایش بحران انسانی و احتمال فروپاشی اقتصاد افغانستان هشدار داده‌است. این کاخ در بیانیه‌ای خواستار ادامه وضعیت اضطراری ملی ایالات متحده در مورد افغانستان مطابق با فرمان ۱۴۰۶۴ ریاست جمهوری این کشور شده‌است. این فرمان در ۱۱ فبروری ۲۰۲۲ میلادی و پس از وخیم‌تر شدن وضعیت بشری در افغانستان صادر شده بود: «من اعلامیه ضمیمه‌شده را برای انتشار به دفتر ثبت فدرال فرستاده‌ام که در آن وضعیت اضطراری ملی با توجه به بحران گسترده انسانی در افغانستان و احتمال سقوط اقتصادی عمیق در افغانستان در فرمان اجرایی ۱۴۰۶۴علام شده‌است. قرار است این وضعیت پس از ۱۱ فبروری ۲۰۲۴ نیز ادامه یابد».

در بیانیه تصریح شده که بحران گسترده بشری در افغانستان از جمله نیازهای فوری شهروندان افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی و سرپناه و همچنان تهیه اسکان، یک تهدید جدی برای امنیت ملی و سیاست خارجی امریکا است. کاخ سفید همچنان نگه‌داری دارایی‌های مشخص بانک مرکزی افغانستان توسط نهادهای مالی امریکا را برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و رفاه مردم افغانستان مهم خوانده‌است و قرار است این پول همچنان منجمد باقی بماند. قابل ذکر است که تمدید کار وضعیت اضطراری ملی امریکا در مورد افغانستان نیاز به تأیید کانگرس این کشور دارد.

این همه در حالی‌است که پس از واپسین تحولات سیاسی در کشور، امریکا همچنان یکی از حامیان بزرگ مالی افغانستان است، به‌گونه که طبق گزارش بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان “سیگار” این کشور طی دو سال گذشته، بیش از ۱۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده؛ با این حال، سیاست دولت بایدن در قبال حکومت سرپرست، انتقادهای سخت برخی از مقام‌های پیشین و کنونی این کشور را بر انگیخته‌است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv