پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست در افغانستان، محدودیت‌‌های زیادی بر آموزش، تحصیل و کار زنان وضع شد و به تازگی فعالیت آرایشگاه‌های زنان نیز ممنوع اعلام شد. درتازه‌ترین مورد هم، اداره ملی امتحانات از روند اخذ آزمون کانکور در ۱۱ ولایت کشور بدون حضور دختران خبر داد. دراین حال، رینا امیری، نماینده ویژه‌ی آمریکا […]

پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست در افغانستان، محدودیت‌‌های زیادی بر آموزش، تحصیل و کار زنان وضع شد و به تازگی فعالیت آرایشگاه‌های زنان نیز ممنوع اعلام شد.

درتازه‌ترین مورد هم، اداره ملی امتحانات از روند اخذ آزمون کانکور در ۱۱ ولایت کشور بدون حضور دختران خبر داد. دراین حال، رینا امیری، نماینده ویژه‌ی آمریکا درامور زنان وحقوق‌بشر در افغانستان، در واکنش به‌ممنوعیت دختران از اشتراک در آزمون کانکور بار دیگر با انتقاد می‌گوید که ازخواست دختران افغانستان برای اجازه شرکت در آزمون کانکور حمایت می‌کند زیرا موفقیت و پیشرفت افغانستان در موفقیت وپیشرفت دختران وزنان این کشور است.

درهمین‌حال، شمار دیگری از فعالان حقوق زن آموزش را حق اساس زنان و دختران کشور می‌خوانند و از حکومت سرپرست می خواهند که دروزاه مکتب‌ها را به‌روی دختران باز کند. انان همچنان ازکشورهای جهان می‌خواهند که ازحقوق اساسی زنان پشتی‌بانی کنند.

این در حالی‌است که نخستین دور آزمون کانکور امسال، در ولایت‌‌های بامیان، دایکندی، غور، فاریاب، جوزجان، پکتیا، خوست، لوگر، بغلان، سرپل و تخار روز پنج‌شنبه و جمعه برگزار می‌شود.