پس از سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی  را نیز به‌همراه داشت. در تازه‌ترین مورد، سازمان عفو بین‌الملل درواکنش به‌محدویت‌های روز افزون مقام‌های حکومت سرپرست علیه زنان و دختران می‌گوید که افغانستان تنها کشوری در […]

پس از سقوط حکومت پیشین و روی کار آمدن حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های زیادی علیه زنان و دختران وضع شد که این محدویت‌ها واکنش‌های ملی و بین‌المللی  را نیز به‌همراه داشت. در تازه‌ترین مورد، سازمان عفو بین‌الملل درواکنش به‌محدویت‌های روز افزون مقام‌های حکومت سرپرست علیه زنان و دختران می‌گوید که افغانستان تنها کشوری در جهان است که حق تحصیل دختران در آن به‌گونه اساسی نقض می‌شود.

این سازمان همچنان بیان کرده‌است که اگر گزارش‌ها مبنی بر محدودیت‌های جدید آموزش دختران در برخی از ولایت‌های افغانستان درست باشد، تحول ویرانگری درافغانستان شاهد خواهید بود.

دراین حال، گوردن براون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا،با انتقاد از وضعیت کنونی زنان ودختران افغانستان می‌گوید مقام‌های حکومت سرپرست طی دو سال حاکمیت خود در افغانستان محدودی‌های زیادی علیه زنان وضع کرده‌اند که نگران کننده‌است.

شمار دیگری از فعالان حقوق زن آموزش را حق اساس زنان و دختران کشور می‌خوانند و از حکومت سرپرست می‌خواهند که دروزاه مکتب‌ها را به‌روی دختران باز کند. آنان همچنان ازکشورهای جهان می‌خواهند که ازحقوق اساسی زنان پشتی‌بانی کنند.

این در حالی‌است که حامد کرزی، رییس‌‌جمهور پیشین کشور در دیدار با مارکس پوتزل معاون سیاسی یوناما از همکاری‌های سازمان ملل متحد با مردم افغانستان،ابراز سپاس گزاری کرده و بار دیگر بر بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به روی دختران نیز تاکید کرده است.