وزارت خارجه پاکستان به اظهارات پسین معین سیاسی وزارت خارجه در مورد خط دیورند، واکنش نشان داده و گفته که هرگونه ادعا در مورد قانونی‌بودن مرز پاکستان با افغانستان، نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و جهانی را تغییر دهد. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست بر حل مساله‌ی مرز میان افغانستان و پاکستان از […]

وزارت خارجه پاکستان به اظهارات پسین معین سیاسی وزارت خارجه در مورد خط دیورند، واکنش نشان داده و گفته که هرگونه ادعا در مورد قانونی‌بودن مرز پاکستان با افغانستان، نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و جهانی را تغییر دهد. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست بر حل مساله‌ی مرز میان افغانستان و پاکستان از راه تفاهم و گفت‌وگو تأکید می‌کنند.

پس از آن‌که معین سیاسی وزارت خارجه، قانونی‌بودن خط دیورند میان افغانستان و پاکستان را رد کرد و آن‌را به‌رسمیت نشناخت، اینک وزارت خارجه پاکستان به سخنان شیرمحمد عباس ستانکزی، واکنش نشان داده‌است. بیانیه‌ای این وزارت اظهارات این مقام حکومت سرپرست درباره عدم رسمیت مرز میان افغانستان و پاکستان را خودخواهانه و واهی خوانده و تأکید کرده که حکومت سرپرست به‌جای پرداختن به این موضوع، به نگرانی‌های واقعی امنیتی پاکستان رسید‌گی کند: «هرگونه ادعای خودخواهانه و واهی در مورد قانونی‌بودن و مقدس‌بودن مرز پاکستان و افغانستان نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و حقوق بین‌الملل را تغییر دهد. به حکومت موقت افغانستان توصیه می‌شود که به‌جای چنین اظهارات ناگوار، که توجه عمومی را منحرف می‌کند، به‌نگرانی‌های واقعی امنیتی پاکستان رسید‌گی کند».

پیش‌تر معین وزارت خارجه گفته بود که در نتیجه اختلافات درونی، انگلیس نیمی افغانستان را با کشیدن خط دیورند جدا کرد. آقای ستانکزی تأکید کرده بود که در تمام عمر خط دیورند را به رسمیت نشناخته‌ اند و نمی‌شناسند».

در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست می‌‌گویند که حل‌وفصل مرز دیورند، نیاز به تفاهم دوجانبه میان کابل و اسلام‌آباد دارد.

تنش بر سر مرز میان دو کشور موضوع تازه‌ای نیست. تاکنون تقریبا تمام حکومت‌های افغانستان در چند دهه گذشته این مرز را به‌رسمیت نشناخته‌است. در زمان ریاست‌جمهوری حامد کرزی دستور داده شد که اداره‌های دولتی آنرا «خط فرضی دیورند» بخوانند؛ اما پاکستان می‌گوید که این خط مرز رسمی میان دو کشور است که در سطح بین‌الملل به‌رسمیت شناخته شده‌است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv