در پی درگیری میان مرزبانان افغانستان و پاکستان در گذرگاه تورخم و مسدود شدن این گذرگاه، وزارت خارجه برای روشن شدن موضوع و توضیح چرایی رخ دادن این رویداد بین دو طرف، گفته است که بستن دروازه‌ی تورخم از سوی پاکستان و شلیک بر مرزبانان افغانستان، در مغایرت با حسن همسایه‌داری دو کشور قرار دارد. […]

در پی درگیری میان مرزبانان افغانستان و پاکستان در گذرگاه تورخم و مسدود شدن این گذرگاه، وزارت خارجه برای روشن شدن موضوع و توضیح چرایی رخ دادن این رویداد بین دو طرف، گفته است که بستن دروازه‌ی تورخم از سوی پاکستان و شلیک بر مرزبانان افغانستان، در مغایرت با حسن همسایه‌داری دو کشور قرار دارد.

وزارت خارجه با تاکید بر اینکه بستن گذرگاه تورخم به‌تجارت دو کشور زیان‌بار است، افزوده که اسلام‌آباد خلاف تعهدهای قبلی در بندر کراچی مشکلات ایجاد می‌‎کند و همزمان با فرا رسیدن فصل فرآورده‌های افغانستان، گدرگاه تورخم را با بهانه‌های توجیه ناپذیر می‌بندد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه برای حل چالش‌های به وجود آمده ای پسین، از راه تفاهم و گفت‌وگوهای دیپلماتیک تاکید می‌کند.

اما از آن سوی مرز، آصف درانی، نماینده ویژه‌ی پاکستان در امور افغانستان، در دیدار با سفیر حکومت کنونی در اسلام‌آباد، در پاسخ به خواست حکومت سرپرست مبنی بر بازگشایی گذرگاه تورخم گفته که خاک کشورش را به کسی واگذار نمی‌کند. در همین‌حال، برخی از کارشناسان نظامی می‌گویند که تنش‌های ایجاد شده تاثیر بدی بر روابط دیپلماتیک و اقتصادی دو کشور خواهد داشت و بایستی کابل و اسلام‌آباد راه گفت و شنود را نسبت به متهم کردن یکدیگر در پیش گیرند.

افزون بر این، برخی از آگاهان اقتصادی نگران اند که مبادا این تنش‌ها به درازا بکشد و از بازرگارنان کشور با زیان‌های کمرشکن مواجه شوند.

گفتنی‌است که مقام‌های پاکستانی گفتند که مرزبانان افغانستان تلاش داشتند تا در خاک این کشور پاسگاه ایجاد کنند که آصف درانی، ساخت این پاسگاه مرزی را به معنی اشغال خاک پاکستان از سوی افغانستان عنوان کرده است. این همه در حالی‌است که بربنیاد گزارش‌های نشرشده، ده‌ها موتر بابری حامل میوه‌های تازه و مواد خوراکی و صدها تن از افغانستانی‌ها از سه روز به‌این‌سو در انتظار بازگشایی گذرگاه تورخم و عبور از این مرز هستند.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv