یک نشست مهم پیرامون وضعیت افغانستان اما بدون حضور امریکا؛ ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس گفته که از ایالات متحده امریکا برای اشتراک در نشست فارمت مسکو دعوت نشده است. او افزوده است که گفت‌وگوهای تروئیکا در مورد افغانستان که در آن امریکا نیز […]

یک نشست مهم پیرامون وضعیت افغانستان اما بدون حضور امریکا؛ ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس گفته که از ایالات متحده امریکا برای اشتراک در نشست فارمت مسکو دعوت نشده است.

او افزوده است که گفت‌وگوهای تروئیکا در مورد افغانستان که در آن امریکا نیز شامل بود، اکنون عملاً از بین رفته است: ″ما نماینده ایالات متحده امریکا را دعوت نکرده‌ایم و برنامه‌ای هم نداشتیم. گفت‌وگوهای تروئیکا که در آن امریکا هم شامل بود، حال از بین رفته و ایران جای آمریکا را در این چارچوب گرفته است و اکنون در قالب گروه چهارگانه روسیه، چین، پاکستان به کار خود ادامه می‌دهد. سپس خواهیم دید″.

پیش از این سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود مسکو انتظار دارد در نشست فرمت مسکو کشورهای منطقه در مورد چگونگی کمک به افغانستان برای مهار چالش‌های کنونی در این کشور گفت‌وگو کنند. همچنان سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در یک نشست خبری گفته بود که در این نشست وضعیت کنونی افغانستان، آشتی بین‌‌الافغانی، امنیت منطقه ‌ای و بازسازی پس از جنگ بحث خواهد شد و قرار است بیانیه مشترکی دراین‌ باره صادر شود.

درهمین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که مشکل افغانستان ابعاد بین‌المللی دارد و همه کشورهای جهان بایست برای رفع بحران سیاسی کنونی کشور تلاش کنند.

گفتنی‌است که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه روز 〈دوشنبه، ۳ میزان〉 در راس هیاتی به‌منظور اشتراک در این نشست، عازم روسیه شده‌است. نشست‌های فارمت مسکو برای افغانستان از سال ۲۰۱۷ به‌این‌سو، همه ساله برگزار می‌شود.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv