در ادامه کاهش کمک‌های بشری در افغانستان، امریکا و سازمان ملل از بررسی اثربخشی کمک‌های بین‌المللی برای افغانستان خبر می‌دهند. کاردار سفارت امریکا برای افغانستان هدف از برسی این موضوع را تأمین شفافیت و نظارت برکمک‌های بشری در افغانستان عنوان کرد. در جریان بیشتر از دو سال گذشته میلیون‌ها شهروند کشور از کمک‌های بشری استفاده […]

در ادامه کاهش کمک‌های بشری در افغانستان، امریکا و سازمان ملل از بررسی اثربخشی کمک‌های بین‌المللی برای افغانستان خبر می‌دهند. کاردار سفارت امریکا برای افغانستان هدف از برسی این موضوع را تأمین شفافیت و نظارت برکمک‌های بشری در افغانستان عنوان کرد.

در جریان بیشتر از دو سال گذشته میلیون‌ها شهروند کشور از کمک‌های بشری استفاده کرده‌اند. کمک‌های امریکا و جامعه بین‌المللی بیشتر از طریق سازمان ملل متحد و سازمان‌های کمک‌رسانی دست دوم به مصرف می‌رسد. اداره نظارت بر کمک‌های ایالات متحده چندین بار در گزارش‌های خود نسبت به ضایع شدن بخشی از کمک‌های امریکا و یا بهره‌برداری مقام‌های کنونی از این کمک‌ها، ابراز نگرانی کرده‌اند. درتازه‌ترین مورد، کرن دکر کاردار سفارت امریکا برای افغانستان گفته‌است که با نهادهای سازمان ملل و کشورهای کمک‌کننده شیوه‌های کنونی عرضه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را بررسی می‌کنند. کرن دکر هدف از این بررسی را تأمین شفافیت و نظارت برکمک‌های بشری خوانده‌است.

از سوی هم، فیلیپ کروپف، سخنگوی برنامه جهانی غذا در افغانستان، با هشدار از اثرات منفی کاهش کمک‌ها گفت که ۱۵ میلیون تن از افراد از نزدیک به ۲۴ میلیون شهروند نیازمند افغانستان، برای زنده ماندن به کمک‌های فوری ضرورت دارند: «قطع کمک‌ها، کودکان خانواده‌ها با سوءتغذیه شدید را در برخی از ولسوالی‌ها در افغانستان، دو برابر می‌سازند. بهبودی‌های جزئی اخیر و امنیت غذایی در افغانستان شکننده‌است و می‌تواند در صورت پایان دادن به کمک‌ها، به‌سرعت بدتر شود. برنامه جهانی غذا برای ۶ ماه آینده به ۶۵۷ میلیون دالر امریکایی برای تمام برنامه‌های خود در افغانستان نیاز دارد».

همچنان شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، کاهش کمک‌های سازمان ملل متحد را نگران‌کننده می‌دانند و می‌گویند که این امر سبب گسترش دامنه‌ ناداری و افزایش شمار نیازمندان در افغانستان خواهد شد.

گفتنیست که بر اساس گزارش‌های سازمان ملل متحد، در بیش از دو سال پسین، این سازمان دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون دالر کمک کشور‌ها و نهاد‌های امداد‌کننده را به شهروندان افغانستان رسانده‌است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv