صندوق جمعیت سازمان ملل اعلام کرده که برای نزدیک به ۸۰ هزار تن از آسیب‌دیدگان زلزله هرات خدمات صحی ارائه کرده‌است. این اداره ملل متحد در گزارشی آورده که روند کمک‌رسانی برای زلزله‌زدگان را همچنان ادامه می‌دهد. زمین‌لرزه‌های هرات درحالی بخشی از جمعیت کشور را در وضعیت بدبشری قرارد داد که به بربنیاد آمار سازمان‌های […]

صندوق جمعیت سازمان ملل اعلام کرده که برای نزدیک به ۸۰ هزار تن از آسیب‌دیدگان زلزله هرات خدمات صحی ارائه کرده‌است. این اداره ملل متحد در گزارشی آورده که روند کمک‌رسانی برای زلزله‌زدگان را همچنان ادامه می‌دهد. زمین‌لرزه‌های هرات درحالی بخشی از جمعیت کشور را در وضعیت بدبشری قرارد داد که به بربنیاد آمار سازمان‌های بین‌المللی دو‌سوم جمعیت کشور برای زنده ماندن، به کمک‌های انسان‌دوستانه نیازمند هستند.

در ادامه کمک‌های بین‌المللی به زیان‌دیدگان زمین‌لرزه‌های پسین هرات، صندوق جمعیت سازمان ملل اعلام کرده که برای دصندوق جمعیت سازمان مللست‌کم، ۷۷ هزار زلزله‌زده در این ولایت، خدمات پزشکی و بهداشتی ارائه کرده‌است.

این صندوق افزوده که بیشتر این خدمات برای زنان و دختران بوده‌است. این سازمان در گزارشی آورده که ۹ واحد بهداشتی سیار برای ارائه خدمات پزشکی برای زنان آسیب‌دیده از زلزله فراهم کرده‌است: «صندوق جمعیت ملل متحد در حال هماهنگی با مقام‌های محلی و شرکا است و ۴ چادر و ۹ واحد بهداشتی سیار را برای ارائه خدمات نجات‌دهنده سلامت مادر و باروری و حمایت روانی اجتماعی از جمله مراقبت‌های اضطراری زنان و زایمان فراهم کرده‌است. قابله‌ها برای کارکنان واحدهای بهداشتی سیار مستقر شده‌اند، داروها و لوازم بهداشت باروری برای اطمینان از زایمان ایمن، همراه با لوازم بهداشتی ضروری نیز توزیع می‌شود، سرپناه اضطراری، پتو و لباس گرم همچنان در اولویت هستند، زیرا خانواده‌ها زمستان سختی را تجربه می‌کنند».

پیش از این برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در گزارشی نگاشته بود که در زمین‌لرزه پسین هرات، ۱۴۲ هزار زن آسیب دیده‌‌اند. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه اقتصاد می‌گویند که کمک‌های انسان‌دوستانه مؤثریت اقتصادی ندارد و می‌باید جامعه جهانی کمک‌های خویش را در پروژه‌های انکشافی و توسعه‌ای کشور متمرکز کند.

قابل یاددهانی است که در زمین‌لرزه‌های پیهم هرات در ماه اکتوبر سال گذشته میلادی،

بر بنیاد آمار سازمان توسعه سازمان ملل، بیش از ۱۴۰۰ تن جان باختند و حدود ۱۱ هزار تن دیگر زخمی شدند. همچنان، دست‌کم ۸ هزار خانه به‌گونه کامل ویران شد و ۱۷ هزار خانه دیگر نیمه‌تخریب شده‌است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv