در ادامه‌ی واکنش‌ها به خروج امریکا از افغانستان، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده که سقوط دوباره کابل کاملاً قابل پیش‌بینی بود. یکی از معاونین این کمیته گفته که محققان این کمیته طی ۶ ماه گذشته با بیش از ۱۵ مقام پیشن و بر حال دولت این کشور در مورد خروج فاجعه‌بار از […]

در ادامه‌ی واکنش‌ها به خروج امریکا از افغانستان، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده که سقوط دوباره کابل کاملاً قابل پیش‌بینی بود.

یکی از معاونین این کمیته گفته که محققان این کمیته طی ۶ ماه گذشته با بیش از ۱۵ مقام پیشن و بر حال دولت این کشور در مورد خروج فاجعه‌بار از افغانستان مصاحبه کرده‌اند.

پس از بیش از دو سال خروج نظامی امریکا از افغانستان، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید که براساس یافته‌های این کمیته، سقوط دوباره کابل به دست حکومت سرپرست کاملاً قابل پیش‌بینی بوده است.

یکی از معاونین کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، روز (یک‌شنبه، ۲۶ قوس) به نشریه واشنگتن اگزمینر گفته که محققان این کمیته طی ۶ ماه گذشته با بیش از ۱۵ مقام پیشن و بر حال دولت این کشور در مورد خروج فاجعه‌بار از افغانستان مصاحبه کرده‌اند.

به گفته وی، کاخ سفید از گفت‌وگو در این مورد خودداری کرده‌است.

همچنان، رئیس کمیته روابط مجلس نمایندگان این کشور می‌گوید که این خروج آشفته دشمنان امریکا را جسور کرده‌است: ″دولت بایدن دوست دارد امریکایی‌ها خروج آشفته خود از افغانستان را فراموش کنند، این خروج دشمنان ما را در سراسر جهان جسورتر کرد، متحدان و شرکا ما را رها کرد، من اجازه نخواهم داد که این اتفاق بی‌افتد.″

این گفت‌وگوها از جمله با برایان مک‌کئون، معاون سابق وزیر امور خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، راس ویلسون، سفیر سابق این کشور در کابل، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین امریکا در امور صلح افغانستان،  ند پرایس، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه این کشور و مشاور کنونی ارشد این وزارت‌ و سوزی جورج، رئیس دفتر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، انجام شده‌است.

بربنیاد اطلاعات، تحقیق این کمیته در چند مورد از جمله پای‌بندی دولت بایدن به توافقنامه دوحه، حفظ پایگاه هوایی بگرام و میدان هوایی کابل و همچنان روند تخلیه ادامه دارد.

گفتنی‌است که مک کال تحقیقات خود را در آغاز سال جاری میلادی در مورد خروج آشفته‌بار امریکا که منجر به تسلط دوباره حکومت سرپرست بر افغانستان شد، آغاز کرده‌است.

این در حالی است که چند ماه پیش و پس از فشار نمایندگان، وزارت دفاع امریکا و کاخ سفید نیز گزارش‌های خود در این زمینه را منتشر کرده‌اند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv