پس از برگزاری دومین نشست سازمان ملل در امور افغانستان، سفیر پیشین امریکا در افغانستان از عدم تغییر حاکمان تازه‌ای کشور سخن گفته و تأکید کرده که تنها نتیجه نشست دوحه، تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان خواهد بود. جیمز کنینگهام حکومت سرپرست را به انحصار طلبی قدرت متهم کرده و آنرا هسته‌ای مشکلات […]

پس از برگزاری دومین نشست سازمان ملل در امور افغانستان، سفیر پیشین امریکا در افغانستان از عدم تغییر حاکمان تازه‌ای کشور سخن گفته و تأکید کرده که تنها نتیجه نشست دوحه، تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان خواهد بود. جیمز کنینگهام حکومت سرپرست را به انحصار طلبی قدرت متهم کرده و آنرا هسته‌ای مشکلات کنونی خوانده است. در همین حال، برخی از کارشناسان حوزه سیاست می‌گویند تا هنگامی‌که مردم افغانستان خود تصمیم‌گیرنده نباشند، پایان بازی‌های استخباراتی کشورها را در افغانستان شاهد نخواهند بود.

نشست دو روزه دوحه با اشتراک نمایندگان ۲۷ کشور و با میزبانی دبیرکل سازمان ملل روز (یک‌شنبه ۳۰ دلو) پایان یافت؛ اما برگزاری این نشست واکنش‌هایی را در پی داشته است. سفیر پیشین امریکا در افغانستان گفته که حاکمان تازه افغانستان تغییر نکرده‌اند و نمی‌توان ایجاد حکومت متفاوتی را در این کشور انتظار داشت. جیمز کنینگهم در یک گفت‌وگوی اختصاصی با صدای امریکا با اشاره به دومین نشست دوحه تأکید کرده که به‌جز از تعیین نماینده ویژه‎ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، این نشست نتایج دیگری در پی نخواهد داشت: «خوش‌بین نیستم و متأسفانه فکر نمی‌کنم که نتیجه‌ای بدهد. ما بار دیگر به‌خاطر مشکلاتی‌که اطلبان به‌وجود آورده‌‌اند، سرگردان می‌شویم. من فکر می‌کنم یکی از نتایج متوقع آن، تعیین نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای هماهنگی بین‌المللی و کمک‌های بشری برای افغانستان خواهد بود».

آقای کنینگهام در ادامه تأکید می‌کند که جامعه جهانی برای اعمال فشار به‌منظور پذیرش نماینده‌ ویژه سازمان ملل در امور افغانستان از سوی حکومت سرپرست، گزینه‌های اندکی در اختیار دارد و ممکن نتواند این‌کار را انجام دهد: «فکر نکنم که بتوانند این‌کار را بکنند؛ به‌خاطری‌که گزینه‌های فشار بر طالبان را که جامعه جهانی و ملل متحد دارند، بسیار محدود است؛ اما حداقل باید تلاش کنند و هرگاه سایر شرکت‌کنندگان در نشست توافق کنند، برای طالبان دشوار خواهد بود که با آن، مخالفت کنند و برای‌شان دشوار است که کار با سایر کشورها و نماینده خاص را رد کنند. طالبان می‌خواهند به قدرت انحصاری در افغانستان ادامه دهند و این در هسته‌ی این معضله قرار دارد. برای ثبات مناسب در افغانستان، نیاز به یک نظم همه‌شمول در حاکمیت طالبان می‌باشد».

در همین حال، برخی از آگاهان امور سیاست می‌گویند که نشست دوحه در تغییر مثبت اوضاع افغانستان، نقشی نخواهد داشت و تا هنگامی‌که شهروندان کشور خود تصمیم نگیرند که یک حکومت فراگیر ملی شکل بدهند، افغانستان همچنان دست‌خوش دسیسه‌های استخباراتی بازی‌کنان منطقه‌ای‌ و فرامنطقه‌ای خواهد بود.

گفتنی‌است که دومین نشست دوحه در مورد افغانستان با میزبانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز (یک‌شنبه و دوشنبه، ۲۹ و ۳۰ دلو) به‌هدف تعیین نماینده ویژه و نحوه تعامل کشورها با حکومت سرپرست برگزار شد. حاکمان تازه کشور به‌دلیل عدم پذیرش خواست‌های‌شان از سوی برگزار کنندگان این نشست، در آن اشتراک نکردند.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv