در ادامه‌ی انتقادها از چگونگی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه در واکنش به‌گزارش بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته که تصمیم بایدن برای خروج راه را برای حملات تروریستی مانند ۱۱سپتامبر باز کرده‌است. او رییس‌جمهور امریکا را به دروغ‌گویی در مورد محو تهدیدهای تروریستی در افغانستان متهم کرده‌است. در حالی […]

در ادامه‌ی انتقادها از چگونگی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه در واکنش به‌گزارش بررسی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته که تصمیم بایدن برای خروج راه را برای حملات تروریستی مانند ۱۱سپتامبر باز کرده‌است.

او رییس‌جمهور امریکا را به دروغ‌گویی در مورد محو تهدیدهای تروریستی در افغانستان متهم کرده‌است. در حالی این سناتور جمهوریخواه از رخ داد حملات مشابه ۱۱ سپتامبر در امریکا هشدار می‌دهد که، مقام‌های حکومت سرپرست همواره به جهان اطمینان داده که به‌هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها کار بگیرد.

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، با موج از انتقادها در امریکا به‌ویژه در میان جمهوریخواهان مواجه شده‌است. طی این مدت جمهوریخواهان بارها حکومت‌های امریکا را متهم به‌خیانت در خروج از افغانستان کردند. در تازه‌ترین مورد، لیندسی گراهام، سناتور امریکایی می‌گوید که به باور او دولت بایدن با خروج از افغانستان، راه را برای وقوع ۱۱ سپتامبر دیگر هموار کرده‌است: ″دیدگاه من در مورد آنچه در افغانستان با بایدن اتفاق افتاد این است که او راه را برای ۱۱ سپتامبر دیگر هموار شده‌است.″

او در گفت‌وگو با رسانه فاکس‌‌نیوز از گزارش کاخ سفید درباره‌ خروج امریکا از افغانستان انتقاد کرده و گفته‌است که مقام‌های دولت بایدن با مقصر دانستن دونالد ترامپ و کم‌‌اهمیت جلوه ‌دادن خطر تروریزم، سفید نمایی سیاسی کرده‌‌اند: ″وقتی دولت بایدن به شما می‌‌گوید که هیچ گروه تروریستی در افغانستان وجود ندارد، آنها دروغ می ‌گویند.”

این نگرانی‌های در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های حکومت سرپرست همواره به‌جهان اطمینان می‌دهند که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور کار گرفته نخواهد شد و آنان به هیچ گروهی اجازه این کار را نخواهند داد. درهمین‌حال شماری، از آگاهان سیاسی به این باورند که تنش‌های میان حزبی امریکا درباره خروج این کشور از افغانستان بیش‌تر رویکرد انتخاباتی دارد.

این درحالی‌است که دولت امریکا گزارش تحقیقی در مورد عملیات تخلیه از افغانستان را منتشر کرده و در این گزارش بخش عمده‌ تقصیرات در عملیات خروج را به گردن دولت پیشین امریکا به رهبری دونالد ترمپ انداخته است. در این گزارش، دونالد ترمپ متهم شده‌است که توافقی شتاب‌زده را با مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان امضا کرده و این توافق دست‌وپای جوبایدن را به‌شدت بسته بود. پیش از این مایکل مک کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته بود که به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن احضاریه فرستاده‌است.