در ادامه نگرانی‌های جهانی مبنی بر نقض حقوق‌بشری در افغانستان، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد با بازنشر گزارش یوناما در صفحه توییتر خود، وضعیت حقوق‌‌بشری زنان و دختران در افغانستان را فاجعه‌بار دانسته و تاکید کرده که حقوق زنان در حال ناپدید شدن است. گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد افزوده:″مقام‌های دولت پیشین در […]

در ادامه نگرانی‌های جهانی مبنی بر نقض حقوق‌بشری در افغانستان، گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد با بازنشر گزارش یوناما در صفحه توییتر خود، وضعیت حقوق‌‌بشری زنان و دختران در افغانستان را فاجعه‌بار دانسته و تاکید کرده که حقوق زنان در حال ناپدید شدن است.

گزارشگر ویژه‌ی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد افزوده:″مقام‌های دولت پیشین در افغانستان در معرض خطر هستند، یوناما بیش از ۸۰۰ مورد نقض جدی حقوق بشر را در برابر آنان ثبت کرده است، از جمله قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن، و ارعاب بازداشت و شکنجه و بدرفتاری علیرغم وعده طالبان مبنی بر عفو عمومی در افغانستان. هم‌چنین، وضعیت زنان و دختران وخیم و فاجعه بار است. گروه‌های حاشیه رانده شده‌ی دیگری نیز وجود دارند که حقوق آنان باعث نگرانی شده است؛ به ویژه اقلیت‌ها و کودکان″.

درعین زمان، سازمان عفو بین‌الملل ضمن اینکه واپسین گزارش یوناما مبنی برنقض حقوق‌بشر به‌‍ویژه در برابر دست اندرکاران نظام جمهوری، بر نیاز به یک مکانیزم مستقل پاسخگویی جهانی برای افغانستان تاکید کرده است. درهمین‌‍حال، برخی از فعالان عرصه حقوق زن با ابراز نگرانی از وضع موجود ضمن اینکه آمار نشرشده از سوی یوناما را در مقایسه با نقض حقوق بشری که در افغانستان صورت گرفته اندک می‌‍دانند؛ اما، تاکید می‌کنند که جهان باید گام‌های عملی را روی دست بگیرد.

از طرفی‌هم، شماری از کارشناسان می گویند که نقض حقوق‌بشر در افغانستان از دیر زمان به این سود وجود داشته و سازمان های مدافع حقوق‌بشر نیز، همواره از آن نگرانی کرده‌اند؛ اما کارساز نبوده و بایستی حکومت سرپرست در سیاست خود تغییر بیاورد.

این همه در حالی‌است که به سان گزارش‌های سابق نهادهای حقوق‌بشری، مقام‌های کنونی این گزارش یوناما را رد کرده اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست یوناما و دیگر نهادهای ذیربط را متهم به جوسازی کرده و گفته که این نهادها همواره دنبال نقاط منفی می‌باشند و در تلاش پروپاگاندا هستند که با این کار بیش از همه اعتبار خود را صدمه می‌زنند.