پس از دوسالگی حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های روز افزون بر زنان و دختران در افغانستان هنوز هم ادامه دارد. در ادامه واکنش‌های جهانی از وضعیت زنان و دختران در کشور، این بار سفیر امریکا در امور عدالت کیفری جهانی، ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان را ناعادلانه‌‌‌ترین اقدام حکومت سرپرست خوانده است. وی همچنان گفته […]

پس از دوسالگی حکومت سرپرست در کشور، محدویت‌های روز افزون بر زنان و دختران در افغانستان هنوز هم ادامه دارد.

در ادامه واکنش‌های جهانی از وضعیت زنان و دختران در کشور، این بار سفیر امریکا در امور عدالت کیفری جهانی، ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان را ناعادلانه‌‌‌ترین اقدام حکومت سرپرست خوانده است. وی همچنان گفته که یک فرستاده ویژه این کشور که مشکلات زنان و دختران را در افغانستان تحت نظز دارد و به‌صورت دوامدار با حکومت سرپرست در تماس است: ″ممنوعیت آموزش دختران ناعادلانه‌‌‌ترین اقدام حکومت طالبان است و این عملکرد طالبان در مقابل زنان در افغانستان شباهت واضح با آپارتاید نژادی در افریقای جنوبی دارد که امریکا در حال حاضر موضع خاصی درباره مساله آپارتاید جنسیتی در افغانستان ندارد″.

این در حالی‌است که حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور در دیدار با شماری از جوانان در مورد وضعیت زنان و دختران و محروم ماندن آنان از حقوق اولیه‌شان گفته که اموزش و فراهم سازی کار برای دختران و بانوان ضروری و حیاتی است.

با گذشت نزدیک به دوسال از حکومت سرپرست در افغانستان. از محدودیت‌های اعمال شده بر زنان و دختران در کشور کاسته نشده‌است. اما مقام‌های حکومت سرپرست می‌گویند که این محدویت‌ها موقتی است و آنان فضای سالم را برای آموزش و کار بانوان در کشور در آینده‌های نزدیک فراهم خواهند کرد.