رسانه‌‌های پاکستانی گزارش دادند که پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست برافغانستان، ۶۰۰ هزار پناهجوی افغانستان وارد این کشور شده‌‌اند. اکسپرس تریبون گزارش داده که شمار مجموعی پناهحویان افغانستان در پاکستان به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده‌است. قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اخیرا گفته که پاکستان […]

رسانه‌‌های پاکستانی گزارش دادند که پس از تسلط دوباره حکومت سرپرست برافغانستان، ۶۰۰ هزار پناهجوی افغانستان وارد این کشور شده‌‌اند.

اکسپرس تریبون گزارش داده که شمار مجموعی پناهحویان افغانستان در پاکستان به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده‌است. قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اخیرا گفته که پاکستان علاوه بر پناهجویان جدید، میزبان یک میلیون و ۳۰۰ هزار پناهجوی دیگر است که از سوی دولت این کشور کارت هویت دریافت کرده‌اند. وی افزوده است که طی دو سال گذشته، بیش از ۱۶ هزار شهروند افغانستان از طریق برنامه بازگشت داوطلبانه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به افغانستان بازگشته‌‌اند. دولت پاکستان در سال ۲۰۱۷ به حدود ۸۰۰ هزار پناهجوی افغانستان کارت هویت صادر کرد که در سال جاری تاریخ آن منقضی شده‌است: ″کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهند‌گان در حال مذاکره با مقام‌های پاکستانی به‌هدف تمدید کارت ثبت نام پناهجویان افغانستان است و آنها امیدوارند که در این زمینه نتیجه مثبتی حاصل کنند″.

درهمین‌حال، خیرالله خیرخواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ با آصف علی درانی، نماینده ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده‌است. این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که در دیدار درباره‌ مسایل امنیتی، بازرگانی و مشکلات مسافران در گذرگاه‌‌ها گفت‌وگو کرده‌است. براساس خبرنامه آقای خیرخواه در این دیدار گفته است که بازداشت‌های شهروندان افغانستان در پاکستان بر روابط دو کشور اثر منفی می‌گذارد.

از سوی‌هم، شماری از پناهندگان می‌گویند که حکومت باید زمینه‌های کاری را در افغانستان فراهم کند، تا جوان از کشور فرار نکنند.

این در حالی‌است که دولت پاکستان در این اواخر به اخراج اجباری پناهجویان افغانستان از این کشور سرعت بخشیده است. پولیس این کشور در کنار بیرون راندن پناهجویان غیرقانونی افغانستان، حتی شماری از پناهجویانی که سند اقامت نیز با خود دارند را بازداشت و در نهایت اخراج کرده‌است.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv