یک روز پس از وقوع چندین زلزله در ولایت هرات، ملاجانان سایق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به‌حوادث، با حضور در نشست خبری در کابل، پیرامون تلفات و خسارات ناشی از از این زمین‌لرزه صحبت کرد. وی می‌گوید که این زمین لرزه ساعت ۱۱ پیش از چاشت روز 〈شنبه، ۱۵میزان〉 در عمق صد کیلو […]

یک روز پس از وقوع چندین زلزله در ولایت هرات، ملاجانان سایق، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به‌حوادث، با حضور در نشست خبری در کابل، پیرامون تلفات و خسارات ناشی از از این زمین‌لرزه صحبت کرد.

وی می‌گوید که این زمین لرزه ساعت ۱۱ پیش از چاشت روز 〈شنبه، ۱۵میزان〉 در عمق صد کیلو متری در ولسوالی زنده جان هرات رخ داده‌است. آقای سایق می‌گوید که در پی این زمین‌لرزه  ۲۵۰۳ تن جان باختند و ۹۲۴۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.  وی می‌گوید عملیات جستجو و خارج کردن افراد از زیر آوار جریان دارد. او همچنان افزود که برخی از روستاها در این ولسوالی از جمله کشکک، سیاه آب و سین جو به‌طور کامل تخریب شده‌‌اند.

آقای سایق خواستارهمکاری کشورها وسازمان‌ها  در کار رسیدگی به آسیب دیدگان این حوادث شد و افزود که این وزارت تلاش دارد تا به تمامی خانواده‌های قربانیان وزخمیان این حادثه رسیدگی صورت گیرد.

دراین‌حال، ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس‌‌الوزرا در برنامه آغاز صادرات کشور از راه دهلیز هوایی از همه بازرگان و شهروندان کشور خواست تا با آسیب ‌دیدگان زمین‌ لرزه هرات کمک کنند.

زلزله مرگ‌بار در غرب کشور در حالی رخ داده‌است که پس از خروج‌ نیروهای بین‌المللی و کاهش کمک‌ها برای افغانستان، این کشور در بحران اقتصادی به‌سر می ‌برند و ۲۹ میلیون جمعیت این کشور به کمک‌‌های بشری نیاز دارند.