با سقوط حکومت پیشین، دروازه‌ی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها بر روی بانوان در افغانستان مسدود شده‌است. این محدویت‌ها با گذشت هر روز بیش‌تر می‌شود که چند پیش حکومت سرپرست مانع رفتن بیش از ۱۰۰ دختر دانش‌آموز برای بورسیه دبی در میدان هوایی کابل شد. اکنون آژانس توسعه بین‌‌المللی امریکا گفته که زمینه ادامه تحصیل ۹۰۰ دانشجوی […]

با سقوط حکومت پیشین، دروازه‌ی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها بر روی بانوان در افغانستان مسدود شده‌است.

این محدویت‌ها با گذشت هر روز بیش‌تر می‌شود که چند پیش حکومت سرپرست مانع رفتن بیش از ۱۰۰ دختر دانش‌آموز برای بورسیه دبی در میدان هوایی کابل شد. اکنون آژانس توسعه بین‌‌المللی امریکا گفته که زمینه ادامه تحصیل ۹۰۰ دانشجوی دانشگاه امریکایی افغانستان را در خارج از کشور فراهم کرده است که ۵۴۰ تن از آن‌ها زنان هستند. اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان “سیگار” در تویتی نوشته که این دانشگاه در چهار ماه اول سال جاری، ادامه تحصیل ۵۴۸ تن دانشجو در افغانستان، ۹۸ تن در دوحه و ۲۱۶ دانشجوی این دانشگاه را در کشورهای دیگر فراهم کرده‌است.

این در حالی‌است که سازمان همکاری اسلامی می‌‌گوید هیاتی از علمای دینی را به کابل فرستاده تا با مقام‌های حکومت سرپرست در باره مدارا و اعتدال در اسلام، آموزش دختران و کار زنان گفت‌وگو کنند. در ترکیب این هیات شماری از علمای آکادمی بین‌المللی فقه اسلامی و سایر نهادهای دینی در جهان اسلام هستند که در چند روز گذشته در کابل با مقام‌‌های ارشد حکومت سرپرست دیدار کرده‌اند.

بعد از به‌قدرت رسیدن حکومت سرپرست در افغانستان، محدویت‌های زیاد بر زنان و دخترآن در افغانستان وضع شده‌است که هنوزهم زنان و دختران در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند؛ اما مقام‌های حکومت سرپرست است محدویت‌های آموزشی را موقتی می‌گویند و می‌فزایند که دنبال فراهم‌سازی زمینه تحصیل و آموزش و کار برای زنان و دختران در چهار چوب شریعت اسلامی و فضایی مناسب اند.

 

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv