در ادامه محدودیت‌ها علیه زنان در کشور، اداره امتحانات در تویتی شرکت دختران در آزمون کانکور امسال را ممنوع اعلام کرده‌است. این اداره می‌‌گوید که امسال تنها دانش‌‌آموزان پسر می‌توانند در آزمون کانکور شرکت کنند. با این حال، شماری از دانش‌آموزان با انتقاد از ممنوعیت شرکت دختران در آزمون کانکور از حکومت سرپرست می‌خواهند که […]

در ادامه محدودیت‌ها علیه زنان در کشور، اداره امتحانات در تویتی شرکت دختران در آزمون کانکور امسال را ممنوع اعلام کرده‌است.

این اداره می‌‌گوید که امسال تنها دانش‌‌آموزان پسر می‌توانند در آزمون کانکور شرکت کنند. با این حال، شماری از دانش‌آموزان با انتقاد از ممنوعیت شرکت دختران در آزمون کانکور از حکومت سرپرست می‌خواهند که در این تصمیم تجدید نظر کند. همچنان، شماری از استادان دانشگاه این عملکرد حکومت سرپرست را خلاف قواعد ملی و بین‌المللی می‌دانند.

دختران اهل قلم‌ و کتاب با عالمی از آرزوها برای آینده تحصیلی‌شان چشم‌وگوش منتظر اعلام بازگشایی مکتب‌ها و دانشگاه‌ها، که خبر از ممنوعیت اشتراک در امتحان کانکور غافل‌گیرشان می‌کند. اداره امتحانات در تویتی شرکت دختران در آزمون کانکور امسال را ممنوع اعلام کرده‌است. اداره ملی امتحانات می‌‌گوید که امسال تنها دانش‌‌آموزان پسر می‌توانند در آزمون کانکور شرکت کنند. این اداره گفته که این کار به دستور وزارت تحصیلات عالی انجام شده‌است.

با این حال، حبیبه رحیمی یکی از هزاران دانش‌آموزی در انتظار برگزاری آزمون کانکور برای راه‌یابی به یکی از دانشگاه‌های کشور است، با انتقاد از فرمان ممنوعیت اشتراک دختران در کانکور می‌گوید دو سال است که از اشتراک در امتحان کانکور محروم است. بانو رحیمی از حکومت سرپرست می‌خواهد که در تصمیم خود در این مورد تجدید نظر کند.

درهمین‌حال، ثریا پیکان یک تن از استادان دانشگاه علم‌ودانش را نیاز مبرم برای کشور دانسته می‌گوید که حکومت کنونی با ادامه وضع محدودیت‌ها نه‌تنها کشور را به‌عقب بر می‌گرداند؛ بلکه فاصله بین خود و مردم کشور را نیز زیاتر می‌سازد. وی این عملکردها حکومت سرپرست را خلاف قواعد ملی و بین‌المللی می‌خواند.

بر معلومات اداره ملی امتحانا، قرار است دور اول آزمون کانکور امسال در ۲۹ و ۳۰ سرطان در ولایت‌‌های غور، سرپل، دایکندی، لوگر، فاریاب، خوست، جوزجان، تخار، پکتیا ، بغلان و بامیان برگزار شود.