صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) نسبت به افزایش قربانیان ماین و مواد منفجر ناشده در افغانستان ابراز نگرانی کرد. این نهاد می‌گوید که افغانستان از رهگذر ماین و مواد منفجرناشده یکی از آلوده‌ترین کشورها در جهان است. این نهاد همچنان گفته که در سال روان میلادی برنامه‌های آگاهی‌دهی را در زمینه‌ خطرات مهمات […]

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) نسبت به افزایش قربانیان ماین و مواد منفجر ناشده در افغانستان ابراز نگرانی کرد. این نهاد می‌گوید که افغانستان از رهگذر ماین و مواد منفجرناشده یکی از آلوده‌ترین کشورها در جهان است. این نهاد همچنان گفته که در سال روان میلادی برنامه‌های آگاهی‌دهی را در زمینه‌ خطرات مهمات در کشور راه‌اندازی می‌کند.

یونیسف با نشر پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته‌است که در سال روان میلادی در نظر دارد که به سه میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنامه‌های آگاهی‌دهی را در زمینه‌ خطرات مهمات راه‌اندازی کند: «در سال ۲۰۲۴ یونیسف قصد دارد به ۳.۶ میلیون کودک و اعضای جامعه با آموزش خطر مهمات انفجاری دست‌رسی پیدا کند، تا آن‌ها بدانند چگونه از صدمات و مرگ ناشی از بقایای مواد منفجره جنگ جلوگیری کنند».

بر اساس آمار سازمان ملل متحد در حال حاضر ۲.۴ میلیون تن در افغانستان از معلولیت رنج می‌برند که بیشتر این افراد قربانی رویدادهای انفجاری اند: «افغانستان از رهگذر ماین و مواد منفجرناشده یکی از آلوده‌ترین کشورها در جهان است. باید از قربانی شدن بیشتر کودکان این کشور در اثر ماین‌های منفجرناشده جلوگیری کرد».

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان ۷ ماه قبل با نشر گزارشی گفت که مواد منفجرناشده و ماین‌ها تهدید بسیار واقعی و دایمی برای غیرنظامیان به‌ویژه کودکان افغانستان است که پس از چندین دهه جنگ به خانه‌های‌شان بر می‌گردند. گزارش افزوده‌است که هرچند جنگ در افغانستان کاهش یافته‌است؛ اما زندگی مردم به‌دلیل این‌که برنامه‌های ماین‌روبی و مواد منفجرناشده کاملاً موفق نبوده، هنوز هم در تهدید است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv