به‌دنبال ممنوعیت بازدید زنان از بند امیر در ولایت بامیان، دیدبان حقوق‌بشر به دستور جدید وزارت به معروف در این مورد واکنش نشان داده‌است. پژوهشگر دیدبان حقوق‌بشر در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته است ″این یک بی‌‌احترامی کامل به زنان افغانستان است″. درهمین‌حال، ریچارد بنیت، گزارشگر ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز بر […]

به‌دنبال ممنوعیت بازدید زنان از بند امیر در ولایت بامیان، دیدبان حقوق‌بشر به دستور جدید وزارت به معروف در این مورد واکنش نشان داده‌است.

پژوهشگر دیدبان حقوق‌بشر در شبکه اجتماعی ایکس نگاشته است ″این یک بی‌‌احترامی کامل به زنان افغانستان است″. درهمین‌حال، ریچارد بنیت، گزارشگر ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز بر این تصمیم انتفاد کرده و گفته است که حقوق زنان قابل معامله نیست:لطفا کسی توضیح بدهد که چرا این محدودیت برای بازدید زنان از بند امیر برای رعایت شریعت و فرهنگ افغانستان ضروری است″.

این در حالی‌است که محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف روز شنبه در سفرش به بامیان اعلام کرد که پس از این، به زنان اجازه بازدید از پارک ملی بند امیر داده نمی‌شود. او با بیان این که سیاحت نه فرض است و نه واجب گفت که دلیل این اقدام، نافرمانی زنان از دستور حفظ حجاب طی دو سال گذشته است. آقای حنفی از مسوولان امر به معروف و همچنان نهادهای امنیتی در بامیان خواست که دستور ممنوعیت حضور زنان در بند امیر را عملی کنند.

منع آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، تحصیل زنان و دختران در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی، کار در موسسات غیر دولتی داخلی و خارجی به‌شمول دفاتر سازمان ملل متحد، رفتن به حمام، ورزشگاه‌‌ها و بستن آرایشگاه‌‌ها بخشی از محدودیت‌هایی اند که حکومت سرپرست طی دو سال گذشته بر زنان و دختران اعمال کرده‌است.