هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ″یوناما″ به‌مناسبت نخستین سالگرد حمله انتحاری به‌آموزشگاه کاج اعلام کرد که این سازمان در کنار قربانیان و افرادی که در این رویداد و دیگر حوادث خشونت‌آمیز در افغانستان آسیب دیدند می‌ایستد. یوناما در صفحه اجتماعی ایکس با تاکید بر پاسخگوساختن عاملان خشونت نوشته که درگیری‌های دوامدار، خانواده‌ها را […]

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ″یوناما″ به‌مناسبت نخستین سالگرد حمله انتحاری به‌آموزشگاه کاج اعلام کرد که این سازمان در کنار قربانیان و افرادی که در این رویداد و دیگر حوادث خشونت‌آمیز در افغانستان آسیب دیدند می‌ایستد.

یوناما در صفحه اجتماعی ایکس با تاکید بر پاسخگوساختن عاملان خشونت نوشته که درگیری‌های دوامدار، خانواده‌ها را بدون پاسخ و عدالت رها کرده‌است: ″دهه‌ها درگیری و حملات بی‌شمار صدمات جبران‌ناپذیری به بار آورده و خانواده‌ها را بدون پاسخ، عدالت یا حساب‌دهی رها کرده‌است. این نهاد همچنان از افغانستانی دفاع می‌کند که همه بتوانند بدون ترس به زندگی روزمره خود بپردازند و عاملان خشونت‌ها پاسخ‌گو باشند″.

درهمین‌حال، کبرا احمدی که خواهرش زهرا احمدی را در این حمله از دست داده، از آرزوی تحصیلی خواهرش و نیز درد و شوک که در این یک سال به خانواده‌شان وارد شده است، سخن می‌گوید.

با همه‌ای این‌حال، خواست کبرا احمدی از حکومت و جامعه جهانی این است که دروازه مکتب و دانشگاه را به‌روی دختران بگشایند.

همچنان، سیدرسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه ایران و مدیر کل آسیای جنوبی این وزارت روز 〈شنبه، ۸ میزان〉 با نشر پیامی در شبکه ایکس نوشته که از حق آموزش دختران افغانستان حمایت می‌کند. گفتی‌است که هشتم میزان سال گذشته، مهاجمان انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در منطقه دشت برچی کابل حمله کردند. در این حمله حدود ۶۰ دانش‌آموز کشته و بیش از ۱۲۰ دانش‌آموز دیگر زخمی شدند. مسوولیت این حمله را گروه داعش به‌عهده گرفته بود.