رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر آلمان بار دیگر حملات رژیم اسرائیل بر غزه را محکوم کرد و خواستار تأمین آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی به غزه شد. رئیس‌جمهور ترکیه راه‌حل دایمی جنگ فلسطین را تشکیل کشور مستقل فلسطین با مرزهای ۱۹۶۷ عنوان کرد. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در […]

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر آلمان بار دیگر حملات رژیم اسرائیل بر غزه را محکوم کرد و خواستار تأمین آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسانی به غزه شد. رئیس‌جمهور ترکیه راه‌حل دایمی جنگ فلسطین را تشکیل کشور مستقل فلسطین با مرزهای ۱۹۶۷ عنوان کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در سفر به آلمان و با حضور در نشست خبری مشترک با اولاف شولتس، نخست‌وزیر این کشور، درباره جنگ جاری میان مقاومت فلسطین- حماس و رژیم اسرائیل گفت که همه باید مسئولیت تضمین صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه را بپذیرند. رئیس‌جمهور ترکیه بر تأمین آتش‌بس و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه بر غزه تأکید کرد و گفت که راه‌حل دایمی جنگ اسرائیل و حماس، تشکیل کشور مستقل فلسطین است: ″اولویت همه ما در غزه برقراری آتش‌بس و جریان بدون مانع کمک‌های بشردوستانه است. آن‌چه در درگیری اسرائیل و فلسطین رخ داد، بار دیگر به ما نشان داد که راه‌حل دو دولتی بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ دیگر اجتناب‌ناپذیر است. اگر بتوانیم با همکاری آلمان-ترکیه آتش‌بس بشردوستانه برقرار کنیم، فرصت نجات منطقه به‌ویژه از این حلقه آتش را خواهیم داشت″.

درهمین حال، نخست‌وزیر آلمان در این نشست خبری از حق رژیم اسرائیل در دفاع از خود پس از حمله روز هفتم اکتبر حماس حمایت کرد: ″ضروری است که حق اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت بشناسیم، نه آن‌که آنرا به چالش بکشیم. حق وجود اسرائیل غیرقابل انکار است″.

از سوی هم، تدروس آدهانوم گبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت روز (جمعه، ۲۶ عقرب) در یک سخنرانی مجازی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد غزه در نیویورک، پیشنهاد رژیم اسرائیل برای ایجاد یک منطقه به اصطلاح امن در المواسی در جنوب نوار غزه را دستورالعملی برای فاجعه خواند: ″تلاش برای جمع کردن تعداد زیادی از مردم در چنین منطقه کوچکی با چنین زیرساخت‌ها و خدمات کم، خطرات سلامتی را برای افرادی که در حال حاضر نیز در وضعیت وخیمی به سر می‌برند، افزایش می‌دهد. سازمان جهانی بهداشت در ایجاد هیچ به اصطلاح منطقه امنی در غزه بدون دست‌یابی به یک توافق گسترده و ایجاد سازوکاری که نظارت این سازمان را برای اطمینان از ایمنی و برآوردن نیازهای ضروری در این منطقه امن فراهم آورد، مشارکت نخواهد کرد″.

درهمین حال، مارتین گریفیتس معاون دبیرکل ملل متحد در امور بشردوستانه می‌گوید که در سراسر غزه و به‌ویژه در شمال این باریکه، ذخایر آب، غذا و سوخت در حال تمام شدن‌ است. مارتین گریفیتس افزود از ۲۴ شفاخانه در شمال غزه، تنها شفاخانه الاهلی فعال و قادر به پذیرش بیماران جدید است: ″از زمان آغاز درگیری، ۱۸ شفاخانه در این باریکه تعطیل و تخلیه شده‌‌است. ۵ بیمارستان دیگر از جمله شفاخانه الشفا، خدمات محدودی به بیمارانی که از قبل بستری شده‌اند ارئه می‌‌کنند و بیماران جدید را نمی‌‌پذیرند. این بیمارستان‌‌ها برق و تجهیزات ضروری ندارند و خطوط ارتباطی آن‌ها به مشکل مواجه شده‌است″.

این در حالیست که رئیس‌‌جمهور ترکیه پیش از سفر به آلمان، رژیم اسرائیل را تروریستی خواند و مشروعیت آنرا زیر سوال برد.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv