در نشست استماعیه دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه برای برسی وضعیت مردم غزه، حملات هوایی رژیم اسرائیل بر غزه نکوهش شد. نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در این نشست از سیاست آپارتاید این رژیم در پیوند به پروژه شهرک‌سازی‌اش انتقاد کردند. این نشست استماعیه برای برسی وضعیت مردم غزه با حضور نمایندگان کشور‌های مختلف برگزار شد. نماینده […]

در نشست استماعیه دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه برای برسی وضعیت مردم غزه، حملات هوایی رژیم اسرائیل بر غزه نکوهش شد. نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در این نشست از سیاست آپارتاید این رژیم در پیوند به پروژه شهرک‌سازی‌اش انتقاد کردند.

این نشست استماعیه برای برسی وضعیت مردم غزه با حضور نمایندگان کشور‌های مختلف برگزار شد. نماینده قطر در دیوان بین‌المللی لاهه گفت که این دادگاه باید عواقب اقدامات رژیم اسرائیل را برسی کند. وی تأکید کرد که رژیم اسرائیل مانع همه راه‌حل‌های صلح‌آمیز است و به اشغال سرزمین‌های فلسطینی ادامه می‌دهد: «معتقدیم برقراری صلح و عدالت بین‌المللی تنها از طریق حقوق بین‌الملل امکان پذیر است. استاندارد‌های دوگانه را رد می‌کنیم و قوانین بین‌المللی باید برای همه اعمال شود. اعتبار حقوق بین‌الملل به تصمیم و نظر دادگاه بستگی دارد. آن‌چه اسرائیل انجام می‌دهد موید این است که وضعیت فلسطین بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت بین‌المللی است. دادگاه باید عواقب اقدامات اسرائیل را برسی کند».

نماینده اندونزیا در دیوان بین‌المللی لاهه نیز تأکید کرد که رژیم اسرائیل باید فوراً از سرزمین‌های اشغالی خارج شود: «جنایت‌ها در نوار غزه باید متوقف شود. به هیچ کشوری نمی‌توان این حق را داد که در مقابل کشورهای ضعیف هر کاری را که می‌خواهد انجام دهد. ما باید با جمع‌آوری مدارکی که به این دادگاه ارائه می‌شود مسئولیت اخلاقی خود را بر عهده بگیریم. دلیل موجهی وجود ندارد که دیوان نظر مشورتی خود را ارائه نکند. اسرائیل دائما در مذاکرات صلح و راه‌حل دو کشوری مانع ایجاد می‌کند».

همچنان نماینده عمان در دیوان کیفر لاهه گفت که جهان امروز شاهد بدترین جنایت در غزه است. به گفته وی، فلسطینی‌ها ۷۵ سال است که در اشغال، ظلم و تحقیر روزمره زندگی می‌کنند: «امروز جهان شاهد یکی از بدترین جنایات رخ‌داده در نوار غزه است. اشغال‌گران برای تغییر ترکیب جمعیتی سرزمین‌های اشغالی تلاش می‌کنند. ما خواستار رسیدگی به نقض حق تعیین سرنوشت فلسطینیان توسط اسرائیل هستیم».

نماینده ناوری در جلسه این دادگاه رژیم اسرائیل را نقض‌کننده قوانین بین‌المللی توصیف کرد: «ساخت دیوار حائل نژادپرستانه، نقض قوانین بین‌المللی است و دست‌یابی به راه‌حل برپایی دو کشور را دشوار می‌کند. نوار غزه و کرانه باختری با چشم‌پوشی از هرگونه عقب‌نشینی اسرائیل، سرزمین‌های اشغالی هستند. اشغال‌گری نمی‌تواند ادامه پیدا کند و ادامه آن قابل توجیه نیست».

این در حالی‌است است که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس‌جمهور برازیل در اظهاراتی گفت که آن‌چه رژیم اسرائیل در غزه انجام می‌دهد، جنگ نیست؛ بلکه نسل‌کشی است، زیرا این رژیم در حال قتل و کشتار زنان و کودکان است.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv