در اولین بازی از مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، شب گذشته در ورزشگاه لوسیل شهر دوحه، تیم‌های ملی ارجنتاین و کرواسیا به‌مصاف یک‌دیگر رفتند که این بازی با برتری ۳ بر صفر ارجنتاینی‌ها به‌پایان رسید تا آلبی‌سلسته پس از هشت سال دوباره به‌فینال جام جهانی برگردد. لیونل مسی در دقیقه ۳۴ از روی […]

در اولین بازی از مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، شب گذشته در ورزشگاه لوسیل شهر دوحه، تیم‌های ملی ارجنتاین و کرواسیا به‌مصاف یک‌دیگر رفتند که این بازی با برتری ۳ بر صفر ارجنتاینی‌ها به‌پایان رسید تا آلبی‌سلسته پس از هشت سال دوباره به‌فینال جام جهانی برگردد.

لیونل مسی در دقیقه ۳۴ از روی نقطه پنالتی و خولیان آلوارس دو بار در دقایق ۳۹ و ۶۹، دومی به لطف حرکت انفرادی زیبای مسی و پاس گل او، در این بازی گلزنی کردند.

در این بازی با وجود استارت هجومی ارجنتاین، این کرواسیا بود که به تدریج بر توپ و میدان مسلط و با عملکرد بهتر بازیکنان این تیم در رد و بدل کردن توپ میان یکدیگر، از تملک توپ بیش‌‍تری برخوردار شد. با بازی خوب کروات‌ها ارجنتاین هم عقب کشید و با احتیاط بیش‌تر سعی در جلوگیری از خطرناک شدن حرکات تیم تحت هدایت زلاتکو دالیچ داشت.

در این میان بازیکنان ارجنتاین هم با دوندگی فراوان سعی در تصاحب توپ و رساندن آن به لیونل مسی به‌امید آغاز یک بازیسازی خلاقانه توسط کاپیتان آلبی‌سلسته داشتند کسی که بیست‌و‌پنجمین بازی‌اش در جام‌های جهانی را انجام داد تا به لوتار ماتئوس اسطوره فوتبال آلمان به‌عنوان رکورددار بیشترین بازی در این رقابت‌ها برسد.

از اواسط نیمه اول ارجنتاینی‌ها از نیمه زمین خود خارج شدند و با یکی دو موقعیت خطرناک، از جمله شوت انزو فرناندس که جدی‌ترین فرصت گلزنی بازی بود، حریف کروات را کمی عقب نشاندند.

نقطه عطف بازی در دقیقه ۳۳ فرا رسید زمانی که کرواسیا یک حمله ترتیب داد اما ارجنتاینی‌ها بلافاصله در پاسخ به آن ضدحمله‌ای سریع را ترتیب دادند که منجر به ارسال یک پاس عمقی هوشمندانه از سوی انزو فرناندس برای خولیان آلوارس شد تا مهاجم منچسترسیتی در موقعیت تک‌به‌تک با لیواکوویچ دروازه‌بان کرواسیا قرار بگیرد. آلوارس توپ را از کنار دروازه‌بان کروات‌ها عبور داد، اما لیواکوویچ سد راه او شد و دانیله اورساتو داور ایتالیایی هم فوراً نقطه پنالتی را نشان داد. طبق معمول لیونل مسی پشت توپ ایستاد و توپ را با ارتفاع بالا به گوشه سمت چپ دروازه حریف فرستاد، جایی که لیواکوویچ هیچ شانسی برای مهار آن نداشت. مسی با این گل شمار گل‌های خود در جام‌های جهانی را به عدد ۱۱ رساند و از این حیث با سبقت گرفتن از گابریل باتیستوتا به بهترین گلزن تاریخ تیم ملی ارجنتاین در جام‌های جهانی تبدیل شد.

 

کرواسیا سعی در جبران سریع گل خورده نشان داد و برحملاتش افزود، اما همچون صحنه گل اول، در دقیقه ۳۹ دوباره اسیر یک ضدحمله شد. این بار هم خولیان آلوارس نقش اول داستان بود و توپ لو رفته در میان میدان را یک تنه به محوطه جریمه حریف رساند و با استفاده از سردرگمی و دستپاچگی مدافعان کروات به تور دروازه چسباند و این بار در نقش زننده گل ظاهر شد.

ارجنتاین این شانس را داشت که اختلاف را به سه گل افزایش دهد، اما این بار لیواکوویچ در دقیقه ۴۲ ناجی دروازه کروات‌ها شد تا شانس تیمش برای جبران گل‌های خورده در نیمه دوم کمتر نشود.

در نیمه دوم ارجنتاینی‌ها به لطف روحیه و اعتمادبه‌نفسی که از برتری نیمه اول به دست آورده بودند، بازی را بهتر شروع کردند و حتی زودتر از حریف در دقیقه ۵۷ این شانس را داشتند که باز هم به گل برسند، اما این بار بسته بودن زاویه به لیونل مسی اجازه نداد در دوئل تک به تک با لیواکوویچ پیروز شود. بازی منطقی، حساب‌شده و بدون ریسک در دستور کار شاگردان لیونل اسکالونی قرار گرفت و این تیم به جای حملات چشم بسته ترجیح داد بازی را اداره کند.

با این حال ارجنتاین ضدحملات زهردارش را متوقف نکرد و در حرکتی از جناح راست، توپ را به لیونل مسی سپرد تا کاپیتان مابقی کار را انجام دهد. مسی با نابود کردن مدافع پیش روی خود گواردیول وارد محوطه جریمه شد و با یک پاس کات‌بک توپ را به خولیان آلوارس رساند و او نیز بدون اضافه کاری و تک‌ضرب دومین گل خود و سومین گل آلبی‌سلسته را به ثمر رساند. این گل آب سردی بر پیکر کروات‌هایی بود که دوست داشتند مانند جام جهانی قبلی به فینال صعود کنند و آنها حتی برتری‌شان در تملک توپ را هم از دست دادند. کروات‌ها خوش‌شانس بودند که گل‌های بعدی را دریافت نکردند تا با شکستی تحقیر‌آمیز به بازی رده‌بندی نرود.

به این ترتیب ارجنتاین برای ششمین بار به فینال جام جهانی صعود کرد، جایی که باید با برنده بازی امشب و دوم مرحله نیمه نهایی میان تیم‌های فرانسه و مراکش مصاف داشته باشد تا شاید سرانجام طلسم ناکامی‌های لیونل مسی در این تورنمنت و رسیدن به افتخاری را که آخرین بار اسطوره فقید کشورش دیه‌گو مارادونا در سال ۱۹۸۶ برای آلبی‌سلسته کسب کرد، بشکند.