به ادامه تلاش‌های ایران برای پیوستن به سازمان‌های بین‌المللی، این کشور نشستی را به‌هدف بررسی شرایط عضویت ایران در سازمان بریکس با حضور نمایندگان کشورهای عضو بریکس در تهران برگزار کرد. امیرعبداللهیان طی سخنرانی‌ای درجلسه احتتامیه این نشست، سازمان بریکس را یک سازمان بزرگ اقتصادی و سیاسی خواند و افزود که ایجاد بریکس یک قدم […]

به ادامه تلاش‌های ایران برای پیوستن به سازمان‌های بین‌المللی، این کشور نشستی را به‌هدف بررسی شرایط عضویت ایران در سازمان بریکس با حضور نمایندگان کشورهای عضو بریکس در تهران برگزار کرد.

امیرعبداللهیان طی سخنرانی‌ای درجلسه احتتامیه این نشست، سازمان بریکس را یک سازمان بزرگ اقتصادی و سیاسی خواند و افزود که ایجاد بریکس یک قدم روبه جلو در جهت تامین ارتباط میان قدرت‌های نو ظهور است. وی هدف از ایجاد این سازمان را چانه‌زنی قویتر در سازمان ملل و معادلات بین‌المللی خواند.

امیرعبداللهیان افزود که ایران باداشتن ذخایر بزرگ نفتی و گازی، شبکه‌های برزگ حمل‌و‌نقل و کادرهای جوان و متخصص می‌تواند شریک خوبی برای سازمان بریکس باشد. وی گفت که عضویت در سازمان‌های بین‌المللی از اولویت‌های دولت ایران است.

در این حال، معاون وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه این نشست اعلام کرد که ایران به‌دلیل داشتن منابع معبر می‌تواند عضو دایمی بریکس شود. وی در خصوص برجام گفت که آینده این توافق هسته بستگی به‌تصمیم‌های امریکا و اروپا دارد. سرگی رباینکوف افزود که هیچ جاگزینی برای برجام وجود ندارد و ایران آماده بازگشت به برجام است: زمان آن خواهد رسید که ایران عضو کامل گروه بریکس شود اما این مساله زمان خواهد برد، در خصوص برجام باید بگویم که آینده برجام واقعا به همکاران ما در آمریکا و اتحادیه اروپا بستگی دارد. من می‌دانم قطعا دوستان ایرانی ما آماده بازگشت به برجام اصلی هستند.

قابل ذکر است ایده ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برازیل، روسیه، چین و هند در دوران اوج یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت. اولین اجلاس رسمی سران چهار کشور در سال ۲۰۰۹ در روسیه برگزار شد. آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ با دعوت چین در اجلاس سران بریکس رسما حضور یافت وپس از آن هیچ کشوری عضویت سازمان را کسب نکرده‌است.