ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در نشست خبری پس از پایان اجلاس سران و مجمع اقتصادی و بشردوستانه روسیه- آفریقا اعلام کرد که این کشور برای هر سناریویی، از جمله درگیری نظامی با ناتو، آماده است، اما هیچ کس خواهان چنین نتیجه‌ای نیست: ″ما همیشه برای هر سناریویی آماده هستیم. اما هیچ کس خواهان چنین درگیری […]

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در نشست خبری پس از پایان اجلاس سران و مجمع اقتصادی و بشردوستانه روسیه- آفریقا اعلام کرد که این کشور برای هر سناریویی، از جمله درگیری نظامی با ناتو، آماده است، اما هیچ کس خواهان چنین نتیجه‌ای نیست:ما همیشه برای هر سناریویی آماده هستیم. اما هیچ کس خواهان چنین درگیری نیست. به ابتکار طرف آمریکایی ما یک بار مکانیزم ویژه‌‌ای برای جلوگیری از درگیری نظامی ایجاد کردیم و در این خصوص، رییسان بخش‌های خاص ما مستقیما با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و این فرصت را دارند که در مورد هر وضعیت بحرانی با یک‌‍دیگر رایزنی کنند″.

رییس‌جمهوری روسیه همچنین تاکید کرد که کشورهای آفریقایی که نسخه خود را برای راه حل مسالمت‌آمیز درگیری در اوکراین ارایه داده‌اند، این کار را برای سر و سامان دادن به‌اوضاع انجام می‌دهند:البته چیزهایی وجود دارد که اجرای آنها دشوار یا غیرقابل تحقق است. برای مثال، یکی از نکات طرح صلح آفریقایی برقراری آتش‌بس است. اما ارتش اوکراین همانطور که می‌‌گویند، در حال اجرای ضد حمله است. مسلما زمانی که آنها به ما حمله می‌کنند، نمی‌توانیم آتش خود را متوقف کنیم″.

این در حالی‌است که روزنامه امریکایی وال ‌استریت ژورنال گزارش داده که عربستان سعودی قرار است در ماه پیشرو سال جاری میلادی، میزبان مذاکرات صلح در اوکراین باشد. بربنیاد این گزارش، اوکراین و مقام‌‌های غربی امیدوارند این نشست که بدون حضور مقام‌های روسیه برگزار می‌‍شود، زمینه حمایت بین‌‌المللی از شرایط مورد نظر اوکراین برای صلح را فراهم کند. در بخشی از این گزارش آمده که به‌گونه دقیق مشخص نیست که چه تعداد از کشورهای دعوت شده در این نشست حضور یابند، اما بریتانیا، افریقای جنوبی، پولند و اتحادیه اروپا حضور در این نشست را تایید کرده‌‌اند.