چین روز جمعه سندی را منتشر کرد که در آن مواضع این کشور درباره حل سیاسی اوضاع در اوکراین را بیان شده و اهداف آن تداوم نقش سازنده این کشور در حل بحران و دست‌یابی به صلح است. پکن در این سند به‌ویژه از دو طرف روسی و اوکراینی خواسته است تا به حاکمیت همه […]

چین روز جمعه سندی را منتشر کرد که در آن مواضع این کشور درباره حل سیاسی اوضاع در اوکراین را بیان شده و اهداف آن تداوم نقش سازنده این کشور در حل بحران و دست‌یابی به صلح است.

پکن در این سند به‌ویژه از دو طرف روسی و اوکراینی خواسته است تا به حاکمیت همه کشورها احترام بگذارند و در گفت‌وگوهای صلح شرکت کرده و تهدیدات راهبردی را کاهش دهند.

در همین‌حال، جوبایدن، رییس‌جمهوری امریکا، در مصاحبه با شبکه “بی‌سی‌نیوز” تاکید کرد که طرح صلح پیشنهادی چین برای حل اوضاع اوکراین حاوی هیچ چیزی نیست که به غیر از روسیه به نفع کس دیگری باشد: ″من در این طرح هیچ چیزی نیافتم که اگر این طرح چینی اجرا شود، به جز برای روسیه به نفع کس دیگری باشد″.

رییس‌جمهوری امریکا، هم‌چنان ارسال جنگنده‌های F_16به کی‌یف در کوتاه مدت را رد کرد: ″زلنسکی در حال‌حاضر بهF_16   نیاز ندارد. به عقیده مقام‌های نظامی ما هیچ دلیلی وجود ندارد که در شرایط کنونی، دلیلی برای ارایه ایف شانزده وجود داشته باشد. در حال‌حاضر، من این مساله را رد می‌کنم″.

درهمین حال، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد که پیشنهادات چین برای حل بحران اوکراین که شامل خروج نیروهای روسی از خاک اوکراین نمی‌شود، برای کی‌یف مناسب نیست: ″به نظر من این یک طرح صلح چین، نه یک قطع‌نامه و حتی نه یک اعلامیه بود. این سند پایه و اساس خاصی ندارد. به نظر من چین تنها دیدگاه خود در این باره را نشان داده است″.

این درحالی‌است که، سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه، اعلام کرد که این کشور از تمایل چین برای کمک به حل جنگ اوکراین از طریق راه‌‌های صلح‌‌آمیز استقبال می‌کند: ″در مورد بحران اوکراین باید بگویم که طرف روسی آماده دست‌یابی به اهداف اعلام شده برای عملیات ویژه از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک است.  این امر مستلزم توقف ارسال تسلیحات و مزدوران غربی به اوکراین، پایان درگیری نظامی، بازگشت اوکراین به وضعیت یک کشور بی‌طرف و غیر بلوکی، به‌رسمیت شناختن واقعیت‌های سرزمینی جدیدی است که در نتیجه عملیات ویژه تحقق یافته شده، حق مردم مناطق شرقی اوکراین برای تعیین سرنوشت، غیرنظامی‌سازی و نازی زدایی  اوکراین و هم‌چنین از بین بردن تمام تهدیدات ناشی از خاک این کشور برای امنیت روسیه است″.

این در حالی‌است که رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که کشورش هیچ مدرکی مبنی بر ارسال تسلیحات نظامی چین به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین  پیدا نکرده است.