شورای امنیت سازمان ملل متحد با وجود مخالفت‌‌های روسیه، نشستی در باره جنگ اوکراین، در نخستین سال‌گرد آغاز این جنگ، برگزار کرد. در همین‌حال، وزیر خارجه امریکا در این نشست تاکید کرده‌است که پوتین در تسلط بر اوکراین شکست خورده‌است. دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این نشست گفته است که حمله روسیه به اوکراین […]

شورای امنیت سازمان ملل متحد با وجود مخالفت‌‌های روسیه، نشستی در باره جنگ اوکراین، در نخستین سال‌گرد آغاز این جنگ، برگزار کرد.

در همین‌حال، وزیر خارجه امریکا در این نشست تاکید کرده‌است که پوتین در تسلط بر اوکراین شکست خورده‌است. دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این نشست گفته است که حمله روسیه به اوکراین نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. نماینده‌ی روسیه در سازمان ملل در این نشست تاکید کرد که غرب تلاش می‌کند تا شورای امنیت را به ابزار خاص خود تبدیل کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی در باره جنگ اوکراین، برگزار کرده‌است. وزیر خارجه امریکا در این نشست باکید بر حمایت دوامدار کشورش از اوکراین گفته است که روسیه در جنگ اوکراین شسکت خورده است: ″پوتین در سیطره بر اوکراین شکست خورده است. ما به‌گونه‌ی دوامدار از اوکراین حمایت می‌کنیم″.

در همین‌حال، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا در گفت‌وگو با شبکه “سی‌ان‌ان” گفته که تا زمانی که نیروهای اوکراینی در میدان بجنگند، ما از اوکراین حمایت می‌کنیم: ″ما به آموزش و تجهیز چندین گردان از پیاده نظام‌‌ها و نیروهای توپخانه ‌ای می‌‌پردازیم و آن‌ها قدرت نفوذ به سامانه‌های دفاعی روسیه را دارند و به نظرم آن یک وضعیت خارق‌العاده‌ای ایجاد خواهد کرد″.

هم‌چنان نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در یک نشست خبری با نخست‌وزیر آلمان تاکید کرد که مشکل اوکراین باید از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل شود: ″تاثیر همه‌گیری کووید و درگیری در اوکراین در سراسر جهان احساس می‌شود. آن‌ها تاثیر منفی ویژه‌ای بر کشورهای در حال توسعه داشته‌اند. ما نگرانی مشترک خود را در این مورد ابراز کردیم. ما موافقیم که این مشکلات تنها از طریق تلاش‌های مشترک قابل حل است″.

واسیلی نبنزیا، نماینده‌ی روسیه در سازمان ملل در این نشست تاکید کرده‌است که غرب تلاش می‌کند تا شورای امنیت را به ابزار خاص خود تبدیل کند. نماینده‌ی روسیه هم‌چنان تاکید کرده‌است که کشورش برای مذاکره درباره‌ی چگونگی اجرای اهداف عملیات نظامی خود از طریق شیوه‌های مسالمت‌آمیز آماده است: ″نمایندگان اوکراین و غرب به دنبال وارد کردن شکست راهبردی به روسیه هستند که به فروپاشی این کشور منجر شود، بدیهی است که اوکراین قربانی نیست، چرا که این کشور جنگ علیه ساکنان دونتسک و لوگانسک را آغاز کرد″.

از سوی دیگر ولودمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین گفته است که اوکراین هرگز به‌تنهایی قادر به پیروزی نیست و به‌تنهایی نمی‌تواند در برابر این تجاوز ایستادگی کند و اگر شرکا به وعده‌هایشان عمل کنند، پیروزی محقق خواهد شد: ″امیدم ناامید شده، همه اوکراین را ترک کرده‌اند، در حالی که باید از آن دفاع می‌کردند. تمایل داریم که چین، هند و کشورهایی از آفریقا و آمریکای لاتین و دیگران در کنفرانس صلح شرکت کنند″.

این در حالی‌است که جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأاید کرد، که دهمین بسته تحریمی در برابر روسیه که در آستانه توافق نمایندگان دایمی کشورهای اتحادیه اروپا به تصویب رسید، شامل ۱۲۱ فرد و سازمان خواهد بود.