نخست وزیر ارمنستان هشدار داد اگر ایروان درباره اختلاف مرزی با باکو در استان تاووش (Tavush) به توافق نرسد، ممکن است درگیری رخ دهد. نیکول پاشینیان گفت اگر ارمنستان با آذربایجان درباره بازگرداندن بخش هایی از اراضی راهبردی این جمهوری که ایروان از اوایل دهه ۱۹۹۵ تحت کنترل داشته است به توافق نرسد، خطر وقوع […]

نخست وزیر ارمنستان هشدار داد اگر ایروان درباره اختلاف مرزی با باکو در استان تاووش (Tavush) به توافق نرسد، ممکن است درگیری رخ دهد. نیکول پاشینیان گفت اگر ارمنستان با آذربایجان درباره بازگرداندن بخش هایی از اراضی راهبردی این جمهوری که ایروان از اوایل دهه ۱۹۹۵ تحت کنترل داشته است به توافق نرسد، خطر وقوع درگیری وجود خواهد داشت.

پاشینیان در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده‌است که مایل است روستاهایی را که برای ایروان مهم هستند، به جمهوری آذربایجان بازگرداند، چرا که آنها کنترل جاده اصلی آن به سمت شمال تا مرز با گرجستان را در اختیار دارند.

جمهوری آذربایجان اعلام کرده‌است که بازگرداندن اراضی خود پیش‌شرط لازم برای توافق صلح جهت پایان دادن به سه دهه درگیری بر سر منطقه قره باغ کوهستانی است که آذربایجان در ماه سپتامبر آن را پس گرفت.

دو طرف گفته اند که می خواهند یک معاهده صلح رسمی امضا کنند، اما گفتگوها در مسائلی از جمله تعیین مرز ۱۰۰۰ کیلومتری این دو کشور که بسته شده و به شدت‌نظامی شده اند، دچار مشکل شده است.

رویترز نوشت: «ارمنستان و جمهوری آذربایجان هر دو به اشغال اراضی ادامه می دهند که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از قلمرو دیگری شناخته شده است».

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv