جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از نشست وزیران دفاع این اتحادیه در اسپانیا، خواستار ارسال تجهیزات جنگی بیشتر به اوکراین شده‌است. رویترز، به‌نقل از جوزپ بورل، گزارش داده‌است که کشورهای عضو این اتحادیه با هدف تعیین ‌شده برای ارسال یک میلیون گلوله توپ‌خانه به کی‌یف فاصله زیادی دارند. وی از این کشورها […]

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از نشست وزیران دفاع این اتحادیه در اسپانیا، خواستار ارسال تجهیزات جنگی بیشتر به اوکراین شده‌است.

رویترز، به‌نقل از جوزپ بورل، گزارش داده‌است که کشورهای عضو این اتحادیه با هدف تعیین ‌شده برای ارسال یک میلیون گلوله توپ‌خانه به کی‌یف فاصله زیادی دارند. وی از این کشورها خواسته است تا مهمات بیشتری برای اوکراین درخواست دهند: ″من پیشنهاد کردم از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ صندوقی ایجاد شود که در چارچوب صندوق صلح اروپا کار کند. این باید عنصر کلیدی حمایت ما از اوکراین باشد. در چارچوب این صندوق، ما سالانه ۵ میلیارد یورو ارایه خواهیم کرد″.

از سویی دیگر ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه معتقد است که تلاش‌های صورت گرفته برای حمله به مناطق مختلف سرزمین‌ روسیه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ، نشان ‌دهنده بن‌بستی است که مقام‌های اوکراینی در آن قرار گرفته‌اند: ″بدیهی است که این نشانه عذاب نفرت احمقانه و خشم مقام‌های کی‌یف، و فقدان چشم‌‌انداز روند اوضاع در میدان نبرد منجر به این اقدامات تروریستی شده‌است. واضح است که برای آنها هیچ گزینه دیگری وجود ندارد، و این یک بن‌بست مطلق است″.

این در حالی‌است که مقام‌های روسیه از حمله شبانه اوکراین به مناطق پسکوف، بریانسک، کالوگا، اورلوف، ریازان و مسکو خبر دادند. وزارت خارجه روسیه نیز تاکید کرد که با فاصله زیادی که این حملات از مرزهای اوکراین داشتند، انجام آن بدون کمک کشورهای غربی غیرممکن است. مسکو هشدار داد که این حملات را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.