در روزهای اخیر ضد حمله اوکراین که همه شرکای غربی این کشور انتظاری بسیاری از آن داشتند، خلاف برنامه‌ها و بسیار آهسته به پیش می‌رود که این موضوع نگرانی‌های شماری از این کشورها را برانگیخته است. همچنان قدرت دفاعی روسیه امریکا و کشورهای اروپایی را متعجب ساخته است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌‌جمهوری امریکا […]

در روزهای اخیر ضد حمله اوکراین که همه شرکای غربی این کشور انتظاری بسیاری از آن داشتند، خلاف برنامه‌ها و بسیار آهسته به پیش می‌رود که این موضوع نگرانی‌های شماری از این کشورها را برانگیخته است.

همچنان قدرت دفاعی روسیه امریکا و کشورهای اروپایی را متعجب ساخته است. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌‌جمهوری امریکا در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد که دولت ایالات متحده حتی قبل از شروع ضد حمله نیروهای مسلح اوکراین، درک نسبتا خوبی از قدرت دفاعی نیروهای مسلح روسیه داشت. سالیوان به سرعت کم ضد حمله اوکراین و موفقیت نیروهای مسلح روسیه در شمال شرق این کشور اشاره کرده و یادآور شد که این موضوع باعث نخواهد شد تا ایالات متحده دست از حمایت اوکراین بردارد: ″اوکراینی ‌ها از این مساله مطلع بودند و ما نیز از قدرت دفاعی روسیه آگاه بودیم. البته در نهایت تفاوت زیادی بین برنامه ریزی و واقعیت در میدان نبرد وجود دارد. اما باید بگویم که سرعت آهسته ضد حمله خطر تغییر حمایت آمریکا و جامعه بین المللی برای ارایه کمک‌های اقتصادی و نظامی به کی‌یف را در پی ندارد.″

در این‌حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه برازیلی اعلام کرد که مسکو آماده حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین است و به پیشنهادات جدی در این زمینه پاسخ مثبت خواهد داد: ″ما از میانجیگری و ابتکارات بشردوستانه با هدف دستیابی به صلح بسیار قدردانی می‌کنیم. بر خلاف مقام های کی‌یف که مذاکرات با روسیه را متوقف و ممنوع کردند، ما همیشه برای حل دیپلماتیک بحران آماده هستیم.

زخاروا حملات هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی به اهدافی در مسکو را غیرقانونی خواند و حمایت شماری از کشورهای اروپایی را محکوم کرد. قابل یاد آوری است که شب سه‌شنبه نیروهای اواوکراینی تلاش کرده‌اند که با استفاده از سه هواپیمای بدون سرنشین به‌اهدافی در مسکو حمله نمایند که به گفته وزارت دفاع روسیه، همه این هواپیما‌ها متهدم شده و به‌کسی آسیب نرسیده‌است.