هادان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه روز یک‌شنبه به ایران سفر کرده و با شماری از مقام‌های این کشور دیدار و روی موضوعات مختلف گفت‌وگو کرد. امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پس از گفت‌وگو با همتای ترکی خود، روابط بین ایران و ترکیه را عمیق خواند و برگسترش بیشتر این روابط در عرصه‌های مختلف […]

هادان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه روز یک‌شنبه به ایران سفر کرده و با شماری از مقام‌های این کشور دیدار و روی موضوعات مختلف گفت‌وگو کرد.

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پس از گفت‌وگو با همتای ترکی خود، روابط بین ایران و ترکیه را عمیق خواند و برگسترش بیشتر این روابط در عرصه‌های مختلف تاکید کرد. امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه توافقات زیادی میان ایران و ترکیه به‌ویژه در دیدار رییسان‌جمهور دو کشور امضا شده، گفت که موضوعات مختلف و مهمی در حوزه‌ های اقتصادی، تجاری، انرژی، امنیت در دستور کار دو کشور قرار دارد و تلاش می شود تا حجم تجارت میان دو کشور به حدود ۳۰ میلیاد دالر افزایش پیدا کند.

امیرعبداللهیان کریدورهای ترانزیتی را زمینه مهم همکاری میان دو کشور دانست و بر اهمیت تقویت همکاری‌های مکمل در این زمینه تاکید کرد. وی همکاری در زمینه انرژی و برق را از دیگر زمینه‌های مهم همکاری ایران و ترکیه بیان کرد.

وزیر امور خارجه ایران، همکاری و هم‌فکری طرفین در خصوص تحولات منطقه‌ای و جهانی با یکدیگر را عامل مهمی در تامین صلح‌وثبات منطقه‌‎ای ارزیابی کرد. او همچنین با تاکید بر اهمیت مساله فلسطین به‌عنوان مساله محوری جهان اسلام، بر لزوم تقویت حمایت جهان اسلام از فلسطین تاکید کرد.

در این حال، هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه نیز ایران را دوست دیرینه کشورش و یکی از کشورهای قدرتمند منطقه خواند و بر نزدیکی هرچه بیشتر دو کشور تاکید کرد. گفتی‌است که این نخستین سفر هاکان فیدان پس از انتخاب وی به‌حیث وزیر امور خارجه ترکیه به ایران است.