جوبایدن رییس‌جمهور امریکا در سفر به‌کی‌یف پایتخت اوکراین، روی حمایت دوامدار اوکراین تاکید کرد. رییس‌جمهور امریکا که در یک سفر غیرمنتظره و از قبل اعلام ناشده وارد اوکراین شد، در دیدار با ولادیمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین، گفت که به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر کمک‌‌های جدید نظامی از سوی امریکا به اوکراین فراهم می‌شود. در همین‌حال، […]

جوبایدن رییس‌جمهور امریکا در سفر به‌کی‌یف پایتخت اوکراین، روی حمایت دوامدار اوکراین تاکید کرد.

رییس‌جمهور امریکا که در یک سفر غیرمنتظره و از قبل اعلام ناشده وارد اوکراین شد، در دیدار با ولادیمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین، گفت که به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر کمک‌‌های جدید نظامی از سوی امریکا به اوکراین فراهم می‌شود. در همین‌حال، رییس‌جمهور اوکراین پس از این‌که بایدن وعده ارسال کمک‌‌های تسلیحاتی بیش‌تر را داد، تاکید که از شهرها و مردمش دفاع می‌کند. از سویی‌هم، سخن‌گوی وزارت امور خارجه روسیه، در واکنش به سفر بایدن به کی‌یف، به زلنسکی توصیه کرده‌است که سرنوشت طرح‌های قبلی امریکایی‌‌ها را فراموش نکند.

این نخستین سفر جوبایدن رییس‌جمهور امریکا به‌کی‌یف پایتخت اوکراین، از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است. پیش از این قصر سفید اعلام کرده بود که رییس‌جمهور بایدن اواخر روز 〈دوشنبه، اول حوت〉 از واشنگتن به پولند سفر می‌کند. بایدن هنگام سخنرانی در قصر مارینسکی و در کنار ولادیمیر زیلینسکی گفت که به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر کمک‌‌های جدید نظامی از سوی امریکا به اوکراین فراهم می‌‌شود که مهمات توپ‌خانه و تسلیحات ضد تانک شامل آن است. رییس‌جمهور امریکا هم‌چنان گفت که این هفته تحریم‌های جدید بر روسیه اعلام خواهد شد: ″اواخر این هفته، تحریم‌‌های اضافی را بر نخبگان و شرکت‌هایی اعلام خواهیم کرد که تلاش دارند طفره رفته و ماشین جنگی روسیه را اکمال دوباره کنند″.

رییس‌جمهور امریکا به ایتلاف بیش از ۵۰ کشور جهان برای کمک نظامی به اوکراین و هزینه غیرمنتظره تحریم‌‌ها بر اقتصاد روسیه اشاره و بر مبارزه جدی علیه نیروهای روسیه تاکید کرد: ″پوتین فکر می‌کرد که اوکراین ضعیف است و غرب هم منقسم است و می‌‌تواند کار ما را تمام کند. فکر نکنم که او اکنون چنین فکری داشته باشد″.

در همین‌حال، ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین، سفر ناگهانی بایدن به اوکراین را یک نشانه مهم از حمایت نزدیک به یک‌ساله واشنگتن پس از شروع جنگ دانست. رییس‌جمهوری اوکراین پس از این‌که بایدن وعده ارسال کمک‌‌های تسلیحاتی بیش‌تر را داد، تاکید که از شهرها و مردمش دفاع می‌کند: ″این یک نشانه واضح است که تلاش‌های روسیه برای پیروزی هیچ شانسی نخواهد داشت. ما با همدیگر از شهرها و مردم‌مان دفاع خواهیم کرد″.

از سویی‌هم، دیمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه سفر جو بایدن رییس‌جمهور امریکا به اوکراین را تقبیح کرد و نشانه دخالت آشکار امریکا در جنگ اوکراین دانست: ″ادامه حمایت‌‌های بی حساب و کتاب کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا از اوکراین، نشان از دخالت آشکار آن‌ها در جنگ است″.

با این همه، در پی هشدار وزیر خارجه امریکا به پکن در مورد عواقب کمک تسلیحاتی به مسکو، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد امریکا باید موضع خود را در قبال اوکراین تغییر دهد. وانگ ون بین سخن‌گوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که مقام‌های پکن انتقاد امریکا از روابط دوستانه بین چین و روسیه را نمی‌پذیرند و از واشنگتن می‌خواهند تا دیدگاهی مسوولانه نسبت به جنگ در اوکراین داشته باشند و در موضع خود نسبت به این موضوع بازنگری کنند: ″ما هرگز به اظهارات انتقادی آمریکا از روابطمان با مسکو اهمیت نمی‌دهیم. واشنگتن حتی روی ما هم فشار می‌آورد و ما این موضوع را نمی‌پذیریم″.

این در حالی‌است که رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا به چین هشدار داده تا در جنگ علیه اوکراین به روسیه تسلیحات فراهم نکند. پیش از این امریکا چین را متهم کرده بود که روی فراهم آوری تسلیحات به روسیه غور می‌کند، اما بیجینگ این اتهام‌های را رد کرده است. توبایس بلستورم، وزیر خارجه سویدن نیز، هشدار داد که اگر چین روسیه را تسلیح کند، بدون شک که عواقبی را در قبال خواهد داشت.